Administratie

Lucrările pe Centura Sud de ocolire a Timişoarei cu peste o sută de oameni şi 80 de utilaje/FOTO

Activitatea desfăşurată pe Centura Sud s-a reluat şi la Giroc, după ce în ultima perioadă utilajele s-au aflat la Utvin, Moșnița Nouă și Ghiroda. Peste 150 de persoane şi 80 de utilaje sunt pe şantier.

Dacă anterior anunțam că echipele antreprenorului Tirrena Scavi sunt mobilizate în principal în zonele localităților Utvin, Moșnița Nouă și Ghiroda, săptămâna aceasta s-a reactivat și frontul de lucru de pe raza comunei Giroc. La km 11+576 a început forarea pilelor și coloanele culeei, a anunţat Direcţia de Drumuri şi Poduri Timişoara.

Pe șantierul de la Utvin, de la km 0+600 a început curățarea terenului de betoane și de șinele dezafectate ale unei foste linii de cale ferată, iar câțiva kilometri mai departe continuă decopertarea stratului vegetal, până spre km 5+400, unde este nodul rutier cu DN 59. De la km 2+820 la km 3+100, s-a realizat stabilizare cu dorosol.
În zona comunei Moșnița Nouă, la km 18+177 s-a terminat de betonat ultima pilă, iar echipa s-a mutat la forajele de la Giroc. Pe sectorul km 19+300 – km 20+700 a fost făcută stabilizarea cu dorosol și s-a lucrat la decopertarea stratului vegetal din zona parcării de scurtă durată de la km 19+870.

La Ghiroda, la km 24+740, pe malul canalului Bega, a început amenajarea platformelor pentru podul provizoriu, s-au betonat platformele și s-a făcut umplutura pentru a stabiliza malurile.
Cercetările arheologice de la situl 5, de pe șantierul variantei de ocolire Timișoara Sud, au fost încheiate, iar echipele Muzeului Național al Unirii Alba Iulia s-au mutat la situl 7, aflat la km 4+132 – km 4+500, între Utvin și DN 59 Timișoara – Moravița.
Până acum s-a lucrat pe 12 puncte pe traseul viitoarei centuri, pe șantier se află peste 150 de persoane, muncitori, ingineri topografi, tehnicieni, antreprenorul având la dispoziție în șantier peste 80 de utilaje.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

O oră ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

3 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

3 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

3 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

3 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

5 ore ago