Cârpit pe alocuri şi nu reabilitat din lipsă de timp, pavajul din zona zero a Timişoarei rămâne deocamdată în forma pusă în 1989. Proiectul de „dezvoltare în forţă” rămâne la naftalină, cel puţin până după anul 2021. Dacă se amână capitala, poate şi mai mult.
S-a completat pe unde se putea cu ce se avea, cu pavele care existau deja, dar fuseseră scoase în alte vremuri sau, pur şi simplu, erau puse deoparte pe post de „piese de schimb”. Mai mult… nu e timp deocamdată, ne prinde Capitala în şantier, spune primarul Timişoarei
„Am făcut reparaţii la pavaj, mai ales pe partea de sud din Piaţa Victoriei, vom face şi pe partea de nord. Nu s-a ajuns încă la platoul din faţa Operei, acolo se va lucra la final. În mare parte, s-a folosit același pavaj, dar și alte pavele, care au fost dislocate în altă parte, plus ce mai aveam noi pus deoparte. Starea pavajului este mult mai bună acum. Noi avem un proiect mult mai mare, pentru schimbarea rețelei de utilități, racordul la rețea pentru fiecare terasă. Piatra naturală va fi pusă în locul pavelelor care sunt la ora actuală. Având în vedere întârzierile în obținerea avizelor și că nu putem termina o lucrare de asemenea anvergură până în ianuarie 2021, nu am mai făcut această intervenție și așteptăm să treacă exercițiul de Capitală Culturală. Apoi sigur, proiectul va trece în aplicare”, a spus primarul.
El a insistat din nou că în zona clădirilor de patrimoniu era în proiect doar piatră naturală.
„Pe strada Martin Luther, de la Punctele Cardinale, până la intersecția cu strada Proclamația de la Timișoara, deja este pus pavajul cu piatră naturală, aceeași piatră care pusă și pe strada Vasile Alecsandri. Eu zic că arată foarte bine. Pavajul de piatră naturală are un aspect mai sobru și arată foarte bine”, a mai spus şeful administraţiei timişorene.
La Tunelul A1, în lungime de 415 metri pe un sens și 367,5 metri pe…
Să mai zică cineva că toate partidele sunt la fel! Că toate fură, toate mint…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 26.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Începând de marţi, 24 februarie, fostul fotbalist al lui Poli Timişoara Ovidiu Cuc este noul…
Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…
Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…