Administratie

Stare de alertă: 400 de persoane încă se află în carantină, în Timiș

Deși în starea de alertă nu se mai instituie carantina, conform declarațiilor oficialilor de la București, în Timiș încă sunt în carantină instituționalizată 400 de persoane.
Nu au fost aduse lămuriri cu privire la normele de aplicare ale reglementărilor stării de alertă în ceea ce privește carantina – dacă persoanele aflate astăzi în carantină vor sta în carantină instituționalizată până la finalul perioadei de 14 zile sau dacă vor fi mutate în izolare la domiciliu.
În Timiș sunt 400 de persoane în carantină, astăzi, 15 mai, și 228 de persoane aflate în izolare la domiciliu. În total, în Timiș au fost în carantină 1.452 de persoane.

Pentru data de 14 mai, în tranzit pe autostrada A1 de la Vama Nădlac au fost 21 convoaie formate in total din 106 autoturisme cu 471 de persoane.

Persoanele care stau în carantină vin din țări aflate în zona roșie – Austria, Belgia, Elveția, Franța, Germania, Iran, Italia, Marea Britanie, Olanda, Spania, SUA și Turcia.

Conform Instituției Prefectului Timiș, persoanele care se află în carantină vor sta acolo până se scurg cele 14 zile. Cei care intră sau au intrat în țară de la miezul nopții sunt plasați în izolare la domiciliu.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Vor avea loc lucrări la linia de cale și va fi deviată temporar circulația tramvaielor de pe liniile 1 și 5

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…

39 de minute ago

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie disponibilizaţi, după ultima decizie a Guvernului

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…

O oră ago

CJ Timiș s-a mișcat rapid și a lansat deja licitația pentru modernizarea drumului de piatră dintre Moșnița Veche și Ghiroda

La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…

2 ore ago

Planurile Urbanistice ale Timișoarei sunt disponibile gratuit, în sistem digital, online

Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…

2 ore ago

Se stabilesc detaliile Târgului de Paști. Va avea loc în Piața Libertății, între 27 martie și 14 aprilie

Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte și Organizația de…

5 ore ago

Rețea de trafic de droguri, destructurată! Printre suspecți sunt și cei care aprovizionau copiii criminali din Cenei

Joi, 26 februarie 2026, polițiștii BCCO Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara,…

5 ore ago