Sport

Bucureștencele între ele, „provincialele” la fel în semifinalele Cupei României

Deși erau multe voci care vedeau/doreau o finală 100% clasică, sorții au hotărât altceva. Echipa de fotbal Dinamo o va întâlni pe FCSB şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe pe CSM Poli Iaşi în semifinalele Cupei României, ediţia 2019-2020, conform tragerii la sorţi desfăşurate, miercuri, la sediul Federaţiei Române de Fotbal.
Cele două manşe ale semifinalelor Cupei României vor avea loc pe 24 iunie, respectiv 8 iulie. Programul complet va fi stabilit de deţinătorii drepturilor TV şi comunicat ulterior de Federaţia Română de Fotbal.
In conformitate cu decizia Comitetului Executiv din 27 mai 2020, până la finalul sezonului 2019-2020, echipele participante în Cupa României vor putea efectua 5 înlocuiri pe toată durata desfăşurării jocului. Pentru a nu fi afectată cursivitatea jocului, acestea vor fi realizate în cel mult trei momente de întrerupere a partidei.

În plus, cluburile participante în competiţie pot înscrie în raportul arbitrului un număr maxim de 20 de jucători, cu obligaţia ca 8 dintre aceştia să fie jucători formaţi la nivel naţional.

Meciurile din semifinalele Cupei României se vor disputa fără spectatori, cu respectarea măsurilor de protecţie sanitară stabilite intrate în vigoare de la 1 iunie prin ordinul comun al ministrului tineretului şi sportului şi ministrului sănătăţii, emis în temeiul art. 43 şi al art. 71 alin. (2) din Legea nr. 55/2020.

Conform calendarului aprobat de FRF, finala Cupei României se va disputa la 22 iulie, locul de disputare urmând să fie stabilit ulterior.

Viitorul, U Craiova și FC Voluntari sunt câștigătoarele ultimelor 3 ediții ale competiției.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

2 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

2 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

3 ore ago

Pregătiri pentru campania de colectare a deșeurilor vegetale la Jebel

Primăria comunei Jebel anunță că începând din data de 15 aprilie, va începe acțiunea de…

4 ore ago

Enciclopedia care elogiază valorile Banatului, lansată la Bookfest Timișoara

Mai mult decât o carte... Vorbim de un adevărat almanah istoric care va dăinui peste…

5 ore ago

La Timișoara a avut loc o nouă ediție a Business Week @ FEAA

Universitatea de Vest Timișoara a găzduit, în perioada 16–20 martie, ediția din acest an a…

5 ore ago