Invatamant

La UPT examenul de admitere s-a dat în siguranţă, cu distanţare socială, combinezoane speciale şi luarea temperaturii

În acest an, examenul de admitere la Facultatea de Automatică şi Calculatoare, respectiv Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologii Informaționale, proba scrisă de matematică a fost susţinută în condiţii speciale.
Peste 100 de absolvenți de liceu au optat pentru a susține proba scrisă la matematică în vederea admiterii la Universitatea Politehnica Timișoara.
Examenul cu probă scrisă la matematică a avut loc în condiții de maximă siguranță, pentru a reduce la minim posibilitatea de răspândire a Covid-19.
În acest sens, toate sălile de concurs au fost igienizate și dotate cu dezinfectanți. Accesul candidaților în clădire a început de la ora 8:00, iar cadrele medicale prezente la eveniment au asigurat măsurarea temperaturii tuturor candidaților, au oferit măști de protecție și soluții dezinfectante. Nici un candidat nu a fost depistat cu temperatură peste limita admisă. A fost asigurată distanțarea fizică atât în perioada de așteptare, cât și în sălile de examen.
Totodată, au avut loc şi interviurile în vederea admiterii la Facultatea de Arhitectură și Urbanism a Universității Politehnica Timișoara, după ce candidații au depus, în prealabil, un portofoliu de lucrări. Tot pentru a limita răspândirea Covid-19, interviurile au fost programate online.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: upt

Recent Posts

La terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se amenajează vestiare, o sală de forță și un cabinet medical/VIDEO

Lângă terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se instalează o serie de…

7 ore ago

Administrația timișoreană vrea să înceapă căutarea partenerului privat pentru ridicarea unui nou spital municipal

Primăria Timișoara merge înainte cu propriul spital, municipal, pe care îl propune comunității, alături de…

7 ore ago

Vor avea loc lucrări la linia de cale și va fi deviată temporar circulația tramvaielor de pe liniile 1 și 5

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…

12 ore ago

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie disponibilizaţi, după ultima decizie a Guvernului

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…

13 ore ago

CJ Timiș s-a mișcat rapid și a lansat deja licitația pentru modernizarea drumului de piatră dintre Moșnița Veche și Ghiroda

La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…

14 ore ago

Planurile Urbanistice ale Timișoarei sunt disponibile gratuit, în sistem digital, online

Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…

14 ore ago