Politica

PSD Timiş deplânge schimbarea şefului Poliţiei judeţene: PNL-iştii vor protecţie pentru a putea fura în siguranţă

PSD-iştii locali afirmă că schimbarea şefului IPJ Timiş s-a făcut pentru protecţia liberalilor care sunt certaţi cu legea. Potrivit social-democraţilor, noul şef al Poliţiei judeţene, Dan Stoicănescu, oferă siguranţă liberalilor care au început să fure tot ce apucă.

Printr-un comunicat de presă, cei din PSD Timiş îi acuză pe liberalii locali pentru schimbările făcute la conducerile unor instituţii, ultima având loc la IPJ Timiş. PSD-iştii îi deplâng pe „profesioniştii” puşi de ei în funcţii şi care au fost înlocuiţi cu liberali.

“Este cunoscut faptul că PNL a dat startul la seria schimbărilor șefilor de instituții din Timiș, după modelul să plece profesioniștii și oamenii cu experiență în domeniile de activitate și să vină ”ai noștrii”. De ce ”ai noștrii”? Pentru ca PNL să poată fura așa cum a arătat întregii țări cât de bine știe să o facă, pentru a avea protecție atunci când este cazul și pentru alte situații din care să scoată ”puțin profit”. Liberalii au început strategic mărețul proiect al schimbărilor, cu instituțiile importante pentru ei, însă fără să conștientizeze sau să le pese că acestea sunt instituții importante și pentru siguranța cetățenilor: Spitalul Județean din Timișoara, Spitalul de Boli Infecțioase, Apele Banat, Aeroportul Timișoara și … IPJ Timiș”, se arată în comunicat.

De menţionat aici că Titu Bojin a declarat de mai multe ori că el a vrut să plece de la şefia ABA Banat pentru a se putea pregăti de campania electorală la preşedinţia CJ Timiş. Acolo unde ar dori suţinerea PSD Timiş.

Social-democraţii insistă apoi pe schimbarea de al IPJ Timiş, acolo unde Alin Petecel a fost înlocuit de Dan Stoicănescu. Ei sugerează că schimbarea s-a făcut pentru ca liberalii să fie protejaţi… când fură.

“Dacă primele instituții sunt văzute ca saci cu bani, din care liberalii își pot umple buzunarele, ultima instituție oferă PROTECȚIE. Astfel, pe principiul – ce e sigur, e sigur, și pentru că tot mai mulți liberali din Timiș sunt certați cu legea, au schimbat repede șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Timiș (…) Zilele acestea, conducerea IPJ Timiș a arătat că știe și poate să sfideze oamenii de rând, înăsprind controalele și amenzile și închizând ochii la încălcarea legii din partea personajelor politice girate de PNL”, au mai transmis PSD-iştii.

 

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

4 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

8 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

11 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

15 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

15 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

16 ore ago