La Spitalul CFR Timișoara a fost depistată o asistentă cu SARS-Cov2. Aceasta este internată la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara, iar persoanele cu care a intrat în contact se află în izolare.
Asistenta a fost depistată cu SARS-Cov2, luni, de medicul de gardă. Acesta a observat că are simptome specifice Covid-19, asistentei i s-au recoltat probe, iar femeia a fost trimisă în izolare la domiciliu. Testul a ieșit pozitiv, s-a declanșat ancheta epidemiologică, iar persoanele cu care a intrat în contact au fost izolate la domiciliu.
„Doamna doctor epidemiolog a făcut ancheta epidemiologică, s-au identificat o serie de persoane cu care a avut contact direct, iar asistenta este internată la Spitalul de Boli Infecțioase. A fost anunțată și Direcția de Sănătate Publică”, a spus Adela Filipescu, purtătorul de cuvânt al Spitalului CFR Timișoara.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…
Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…
În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…
Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…
În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…