Politica

Alin Nica are lista lui, cea a tinerilor din Partidul Naţional Liberal! De ce nu mai e pe lista la CJT: Nu comentez!

Într-o filială plină de tensiune, în care decizia asupra candidaţilor pentru Consiliul Judeţean a produs multe nemulţumiri, Alin Nica, candidatul PNL la preşedinţia CJ Timiş, are o listă a lui, una specială, cea a tinerilor liberali.

Nu sunt pe lista pentru Consiliul Judeţean, dar se bat cu şanse reale la posturile de primari din Timiş. Sunt câţiva dintre cei mai promiţători liberali şi ei au fost prezentaţi de Alin Nica, primarul din Dudeştii Noi şi candidatul partidului pentru funcţia de preşedinte al CJT, în cadrul acţiunii „PNL, partidul tinerilor”.

La rândul său cel mai tânăr edil şef din România, atunci când a câştigat primăria din Dudeştii Noi la doar 23 de ani, acum el îi susţine pe cei care doresc să facă administraţie de cel mai înalt nivel, de la o vârstă fragedă.

„PNL este partidul tinerilor, în 2004 a avut cel mai tânăr primar, în 2008 la fel. În 2016 îl are pe Stănuşoiu la Ghiroda. În 2020 vom avea din nou cel mai tânăr primar, pe Ionuţ Sârbu de la Boldur. La 26 de ani va câştiga primăria de la Boldur. PNL este şi va fi întotdeauna partidul tinerilor. PNL ştie şi va şti întotdeauna să-şi promoveze cadrele şi acum vine cu cea mai tânără echipă de candidaţi la primării. Mai bine de 20% din candidaţii PNL la primăriile din judeţ sunt tineri care au 2 sau 3 în faţă la ani. Mai mult de o treime dintre candidaţii PNL au sub 45 de ani”, a declarat Nica.

El spune că partidul este deschis spre nevoile tinerilor, pentru că doreşte ca aceştia să rămână şi să nu plece din localitate. În ceea ce îi priveşte pe cei care au primit încredere pentru a candida, ei spun că vor să urmeze calea deschisă de Nica şi să facă administraţie performantă, aşa cum a făcut acesta la Dudeştii Noi.

Nica nu comentează dispariţia sa de pe primul loc al listei pentru CJT

După cum se ştie, prezentarea listelor cu persoanele care candidează la funcţia de consilier judeţean în PNL a ridicat anumite probleme şi comentarii, atât din partea opiniei publice, dar şi a membrilor partidului. Chiar în ziua depunerii la Biroul Electoral Judeţean a acestei liste, de pe prima poziţie a dispărut chiar Alin Nica. De ce a fost aşa? O spune, cu multă eleganţă, chiar cel vizat.

„Pentru că eu ţintesc sus, dacă nu voi fi ales, dar eu sunt sigur că voi fi, nu mă mulţumesc doar cu funcţia de consilier judeţean. Sincer, cred că trebuie lăsaţi şi alţii să candideze şi să crească în partid şi, eventual, să îmi urmeze la poziţia de conducere. Nu sunt adeptul să candideze o persoană şi la postul de deputat şi la CJT şi la primărie. Nu comentez (n.r. de ce a fost pe primul loc al listei şi ulterior nu a mai avut această postură)”, a declarat Nica.

El nu a vrut să discute despre anumite probleme din trecutul unor candidaţi, spunând că pentru lămuriri cel mai în măsură să o facă este chiar liderul filialei, Nicolae Robu.

„Eu, din cate ştiu, toţi candidaţii de pe listă au cazier curat. Dacă sunt anumite întrebări vă rog, le puteţi adresa preşedintelui filialei. El este cel mai în măsură să ofere răspunsurile”, a mai declarat Nica.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Prefectul Cornelia Micicoi, în control la Spitalul de Psihiatrie din Jebel, în urma unei reclamaţii depuse de un ONG

Prefectul de Timiş, Cornelia Micicoi, s-a deplasat luni, personal, la Spitalul de Psihiatrie din Jebel,…

11 ore ago

Sânnicolau Mare, un oraș modernizat care își afirmă pe zi ce trece identitatea locală

Sânnicolau Mare, cel mai vestic oraș al României, este tot mai des remarcat de vizitatori…

13 ore ago

Doar un sfert dintre români mai au încredere în justiţie. Sondaj INSCOP

Potrivit unui sondaj INSCOP, care a măsurat percepția românilor cu privire la sistemul de justiție,…

15 ore ago

STPT reia licitația pentru asigurarea firobuzelor Bozankaya și oferă o sumă mai mult decât dublă

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) încearcă din nou să găsească o firmă de specialitate,…

16 ore ago

Ambulatorul de Cardiologie al Clinicii ASCAR oferă evaluare completă și îngrijire continuă pentru pacienții cu boli cardiovasculare

Ambulatorul Integrat de Cardiologie ASCAR din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara oferă consulturi…

16 ore ago