Politica

Cătălin Drulă despre licitaţia drumului de legătură Sânandrei-A1: Exemplu clasic de delăsare și bătaie de joc

Deputatul USR de Timiş Cătălin Drulă temperează entuziasmul celor care se bucurau după licitaţia privind constructorul pentru realizarea drumului de legătură între Sânandrei şi A1. El arată că singura firmă care a depus ofertă a eşuat la realizarea Centurii Sibiu.

Pentru construirea drumului de legătură dintre Sânandrei şi Autostrada A1 o singură firmă a depus ofertă. Este vorba deTodini, fostă italiană, achiziţionată de o companie din Kazakhstan, care la rândul ei aparţine unor chinezi. Fost director executive al Asociaţiei Pro Infrastructură, Cătălin Drulă crede că licitaţia a fost un eşec, vinovaţi fiind cei de la CNAIR.

“Dezamăgire la Drumul de legătură Timișoara (Sânandrei) – A1: o singură ofertă depusă la licitație! Din păcate, un singur constructor a depus ofertă la această licitație: fosta firmă italiană Todini, actualmente cu acționariat kazah. Firma a mai avut o tentativă eșuată în anii 2000 de a realiza Centura Sibiu, contract încheiat cu o reziliere. Firmele mari active pe piața românească au stat departe de acest proiect dintr-un motiv simplu: valoarea lucrărilor a fost subestimată de CNAIR. Incompetența CNAIR și a subcontractorilor săi a lovit din nou. Motivul principal este că estimările de costuri au fost făcute în 2017, dar în ultimii 4 ani au crescut și prețurile materialelor și cele ale forței de muncă. În plus, firma care a realizat studiul de fezabilitate are o istorie de subestimare de costuri (un alt proiect la care a făcut asta și ne-am ales tot cu o singură ofertă este Centura Zalău). Este un exemplu clasic de delăsare și bătaie de joc de la CNAIR. Un proiect care a fost tratat în silă și dispreț încă din 2015”, a scris Drulă pe pagina sa de Facebook.

El a firmă că acest proiect atât de important pentru Timişoara a fost tratat ca un proiect nedorit de CNAIR.

 “Trebuia să munciți un pic și poate să faceți o mică actualizare la Hotărârea de Guvern de indicatori tehnico-economici? Păi de ce să munciți voi când puteți să vă bateți joc de proiect prin a nu face nimic? Nu mai bine să stați pe fundurile voastre că leafa vine și să nu vă asumați nicio responsabilitate? De ce credeți că UMB, PORR, STRABAG, ASTALDI, TRAMECO, TIRRENA SCAVI sau alte firme care chiar au făcut autostrăzi în România n-au depus oferte la proiectele acestea? Pentru că au fost prost licitate și nu a păsat nimănui din CNAIR de ele. Rușinos!”, a mai postat Drulă.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Mitoman, şarlatan, parașutat de grupuri de interese oculte. Nicolae Robu îi răspunde în stilu-i caracteristic lui Dominic Fritz

Aşa cum era de aşteptat, fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-a răspuns succesorului său,…

O oră ago

Dominic Fritz le cere PSD-iştilor să se delimiteze de intimidările la care este supusă jurnalista Emilia Şercan

Președintele USR, Dominic Fritz, le-a cerut celor din PSD să se ”delimiteze public și imediat…

2 ore ago

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

6 ore ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

8 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

8 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

9 ore ago