Primăria Timişoara

Se închide bulevardul Sudului până în luna decembrie. Transportul în comun, afectat

Una dintre cele mai circulate artere rutiere din Timişoara, bulevardul Sudului, va fi închis, până în luna decembrie, în cea mai mare parte a timpului. Accesul auto se va putea face doar după ora 17, şi până la ora 9 a dimineţii.
Primăria Timişoara anunţă instituirea de restricţii de circulaţie pe bulevardul Sudului din Timişoara, în vederea realizării proiectului de extindere și modernizare a acestei artere.
„Se va proceda la închiderea circulației auto pe bd. Sudului, pe tronsonul cuprins între bd. L. Rebreanu și str. Oglinzilor din data de 18.08.2020 până în data de 20.12.2020 în intervalul orar 09,00-17,00 în vederea realizării lucrărilor de excavație rețea de canalizare și alimentare cu apã, canalizație tehnicã, demolare trotuare existente, execuție parte carosabilã și locuri de parcare. Menționăm că în afara intervalului orar mai sus menționat circulația auto se va efectua fără restricții”, au anunţat cei de la primărie.
Modernizarea și extinderea bulevardului Sudului va cuprinde lărgirea carosabilului, amenajarea trotuarelor, pistelor pentru biciclete, parcărilor și spațiilor verzi. Primele lucrări sunt cele de modernizare a rețelelor edilitare: alimentare cu apă, conducte de canalizare, rețea de contact pentru troleibuze, canalizație subterană pentru rețele de telecomunicații, iluminat public. Valoarea contractului este de 99,1 milioane de lei, fără TVA, iar executant este este PORR Construct SRL. Durata execuției proiectului este de 10 luni.

Transportul în comun oprit

Ca urmare a lucrărilor de modernizare de pe bulevardul Sudului, începând cu data de 18.08.2020, până la finalizarea lucrărilor, mijloacele de transport de pe linia Expres 2 şi de pe linia 16 vor circula deviat.
Linia 16 va urma traseul normal de la capătul de linie, strada Traian Grozăvescu (Poşta Mare), până la Spitalul Judeţean, iar la intersecţia bulevardului Dr. Iosif Bulbuca cu bulevardul Sudului va întoarce la semafoare şi va folosi drept staţie de capăt, staţia înfiinţată temporar “Bulevardul Sudului”, pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca, vis-à-vis de Hotel Lido. Returul va fi pe traseul normal.
Vor fi suspendate staţiile de pe bulevardul Sudului.
Expres 2 va urma atât pe tur, cât şi pe retur, traseul normal de la capătul de linie, strada Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel până la Spitalul Judeţean, continuând pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca, în paralel cu linia de tramvai, până la Piaţa Gh. Domăşneanu (A.E.M.). Apoi, va intra pe traseul normal până la capătul de linie, la staţia Continental.
Pe traseul deviat, se vor folosi următoarele staţii: “Bulevardul Sudului”, în faţă la Hotel Lido, pe sensul de deplasare spre A.E.M., staţia “A.E.M.”, în faţă la supermarketul Lidl, la intrare pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca, după sensul giratoriu, staţia “Bulevardul Sudului”, pe bulevardul Dr. Iosif Bulbuca, vis-à-vis de Hotel Lido, sensul spre Spitalul Judeţean.
Vor fi suspendate staţiile de pe bulevardul Sudului şi de pe strada Venus.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

3 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

6 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

8 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

8 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

9 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

9 ore ago