Sport

Niciun test pozitiv de coronavirus la echipele de rugby

Preşedintele Federaţiei Române de Rugby, Alin Petrache, a declarat, după ce loturile echipelor din SuperLiga CEC Bank au fost testate negativ la coronavirus, că toţi cei cei implicaţi trebuie să rămână în continuare responsabili şi să se adapteze noilor reguli impuse de pandemie.

Rugby este al doilea sport de echipă care a reluat competiţiile după fotbal. La distanţă de aproape 10 luni de la ultimul meci de rugby, în weekend-ul trecut s-au disputat primele partide din cea mai importantă competiţie internă, SuperLiga. Astfel, în cele două partide de baraj pentru calificarea în semifinalele competiţiei s-au înregistrat următoarele rezultate: SCM Timişoara – ACS Tomitanii Constanţa 57-15 şi CS Universitatea Cluj – CS Dinamo Bucureşti 13-20, ambele pe Stadionul Noua din Braşov. În semifinale, Timișoara va juca la Steaua, iar Dinamo pe terenul celor de la Baia Mare.
„Ştiu şi apreciez toate eforturile pe care le-au făcut toţi cei implicaţi în sportul cu balonul oval în România. A fost o perioadă dificilă, probabil că ea va mai continua pentru un timp, dar sunt convins că vom reuşi să trecem peste această pandemie. Până atunci fac un apel la toţi oamenii de rugby, jucători, antrenori şi chiar fani să continue treaba bună pe care o fac şi să respecte în continuare normele sanitare. Trebuie să fim responsabili, să avem grijă de noi şi de jucătorii noştri. Avem nevoie de continuitate, avem nevoie de unitate şi avem nevoie să ne adaptăm la noile reguli impuse de această pandemie, care nu se va încheia peste noapte. Adaptabilitatea la noile condiţii este esenţială în aceste momente”, a spus Alin Petrache.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

14 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

14 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

15 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

16 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

16 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

18 ore ago