Administratie

Încep pregătirile pentru alegerile parlamentare din timpul pandemiei de SARS-Cov2

În judeţul Timiș, autoritățile se pregătesc de alegerile care vor avea loc în pandemia de coronavirus, în 6 decembrie. Reprezentanții Prefecturii Timiș au participat astăzi la ședința Comisiei Tehnice Centrale pentru organizarea alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților, condusă de ministrul Afacerilor Interne Marcel Vela. Timișul tocmai a trecut de pragul de infectare cu Covid de 3 la mia de locuitori.

Prefectul de Timiș Liliana Oneț a participat la această videoconferință, unde au fost discutate probleme legate de votul cetățenilor români cu drept de vot cu domiciliul în străinătate

„Sunt țări care, din cauza pandemiei de coronavirus nu permit organizarea de secții de votare pe teritoriul țărilor lor”, transmit reprezentanții Instituției Prefectului Timiș.

Până la începutul lunii octombrie, Malta și Nigeria au anunțat că nu vor permite organizarea de secții de votare pe teritoriul lor, potrivit Ministerului Afacerilor Externe.

Ministrul Afacerilor Interne a cerut maximă vigilență și echidistanță în ceea ce privește desfășurarea evenimentelor din campania electorală, pentru a se supraveghea respectarea tuturor normelor legale de siguranță sanitară pe timp de pandemie și a solicitat verificarea tuturor locațiilor secțiilor de vot pentru a se asigura că acestea dispun de spațiul necesar desfășurării în condiții de siguranță sanitară a procesului electoral.

Prefectul de Timiș a transmis Comisiei Tehnice Județene să vegheze respectarea cu strictețe a tuturor măsurilor de ordine publică dar și de siguranță sanitară pe timpul desfășurării campaniei electorale și a tuturor termenelor din calendarul acțiunilor din cuprinsul perioadei electorale a alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților din anul 2020.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

8 minute ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

3 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

5 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

5 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

6 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

6 ore ago