Politica

La inițiativa lui Marilen Pirtea, la Jimbolia s-a discutat despre potențialul cultural și educațional al orașului timișean

Jimbolia a fost, miercuri, gazdă pentru discuțiile purtate de mai mulți specialiști din domeniul educației preuniversitare și universitare. Inițiativa întâlnirii i-a aparținut deputatului liberal Marilen Pirtea, alături de primarul Jimboliei, Darius Postelnicu.

La inițiativa deputatului liberal Marilen Gabriel Pirtea, în spațiul primitor al Casei Memoriale „Karl Diel” din Jimbolia, un loc al memoriei dedicat generațiilor de oameni ai culturii și educației, români, șvabi, maghiari sau sârbi, care împreună formează de sute de ani o zonă interculturală, miercuri s-au întâlnit mai mulți profesioniști din educația universitară și preuniversitară, dar și cunoscuți oameni de cultură timișeni, printre aceștia aflându-se profesoara universitară Pia Brînzeu, alături Vasile Popovici, Marin Popescu, Inspector Școlar General al ISJ Timiș, ca și alți invitați din sfera sectorului cultural.

Dezbaterea, la care au participat reprezentanți ai vieții culturale din Jimbolia și Timișoara, s-a desfășurat în jurul temei propuse de deputatul liberal Marilen Gabriel Pirtea: „Dezvoltăm Jimbolia europeană și susținem potențialul cultural și educațional al orașului intercultural bănățean”.

Avem deja o tradiție a interculturalității bănățene, aici, în Jimbolia, românii și șvabii, maghiarii și sârbii fiind comunitățile tradiționale ce au scris istoria acestui oraș. Vrem să clădim mai multe proiecte având la bază aceste bogății istorice ale comunității din Jimbolia, resurse importante ale trecutului, care pot fi foarte valoroase pentru viitor. Sunt onorat să întâlnesc astăzi mulți dintre oamenii de valoare ai Jimboliei, profesioniști ai școlilor și ai culturii locale. Sunt convins că vom dezvolta Jimbolia cu ajutorul primarului și al noului consiliu local, al consiliului județean, dar și cu implicarea Ministerului Culturii, mai ales după formarea viitorul guvern liberal, care se va constitui după alegerile din 6 decembrie 2020. Este esențială implicarea dumneavoastră, a principalilor oameni de cultură și educație din Jimbolia, sunt convins că vom relansa și vom dezvolta Timișul ideilor și valorilor acordând atenție potențialului din comunitatea locală. Sunt convins că împreună vom atinge toate obiectivele ambițioase pe care le avem pentru comunitatea Jimboliei, prin cultură și educație, pentru Timișul european!”, a declarat Pirtea.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

O oră ago

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

17 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

19 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

21 de ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

22 de ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

o zi ago