Administratie

Modelul Bolojan prinde contur în Vestul ţării. Noul preşedinte al CJ Caraş-Severin anunţă concedieri masive

Timişoreanul Romeo Dunca, noul preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş-Severin, a anunţat că numai puţin de 500 de angajaţi ai instituţiei vor fi concediaţi în perioada imediat următoare. Anunţul lui Dunca vine la o zi după ce noul preşedinte al Consiliului Judeţean Bihor, Ilie Bolojan, a afirmat că o jumătate dintre angajaţi vor fi daţi afară din 1 decembrie.

Romeo Dunca a identificat deja un număr mare de angajați ai CJ Caraş-Severin care n-ar face nimic altceva decât să plimbe niște hârtii dintr-o parte în alta. Unii n-ar face nici măcar atât, afirmă noul lider judeţean, potrivit Expres de Banat. Romeo Dunca a analizat organigrama Consiliului Județean Caraș-Severin, imediat după câştigarea alegerilor locale şi ar fi identificat deja peste 500 de angajați de care se poate lipsi de acum încolo. Economia pe care ar face-o la buget ar fi de peste 600.000 de euro lunar!

„Noua organigramă la care se lucrează de zor va aerisi instituția și va da șanse doar celor competenți și dornici de lucru să se afirme în folosul cetățeanului căruia în sfârșit i-a venit rândul să fie respectat. Descoperim lucruri interesante și abia așteptăm să verificăm veridicitatea lor. De exemplu, se aude că muzicanții angajați la CJ au avut fond de salarii, într-un singur an, 1.300.000 lei. E greu de crezut, dar vom vedea”, a anunțat Dunca, potrivit sursei citate

Anunţul lui Dunca vine la doar o zi după ce preşedintele Consiliului Judetean Bihor, Ilie Bolojan (PNL), a declarat ca jumătate dintre angajatii instituţiei pe care o conduce vor fi concediati de la 1 decembrie. Astfel, din 174 de angajaţi vor mai rămâne doar 88.

Bolojan a afirmat că după ce a făcut o analiză „cantitativă” a muncii personalului CJ Bihor si a constaata că „în aproape toate compartimentele schema de personal era supraîncărcată” şi există „structuri întregi fără obiect de activitate”.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

3 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

6 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

8 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

8 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

9 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

9 ore ago