Sport

Adrian Mutu l-a convocat de urgență pe timișoreanul Casap la naționala de tineret

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal Under-21 a României, Adrian Mutu, l-a convocat, vineri, pe mijlocaşul Carlo Casap, de la FC Viitorul, pentru meciul cu Danemarca, din preliminariile Campionatului European de tineret din 2021, potrivit site-ului FRF.

Mutu a apelat la timișoreanul Casap după ce Vlad Dragomir (jucător ce a început fotbalul la ACS Poli) nu se mai poate prezenta la convocare.

”Având în vedere că la Perugia sunt cazuri pozitive depistate, conform legislaţiei italiene, Vlad Dragomir nu poate părăsi oraşul şi, implicit, nici Italia. Toţi jucătorii din lotul formaţiei italiene sunt consideraţi contacţi direcţi şi se află în izolare, având voie să se deplaseze în afara bazei de pregătire doar pentru antrenamente sau meciuri. Astfel, Adrian Mutu l-a chemat în locul lui Vlad Dragomir pe Carlo Casap, mijlocaşul de la FC Viitorul”, precizează FRF.

Din lot mai fac parte și alți fotbaliști care au început fotbalul la Timișoara. Este vorba despre Denis Haruț, acum la FC Botoșani, el evoluând în prima ligă și pentru ACS Poli și Marius Marin, fotbalist la Pisa, introdus în fotbalul mare de ASU Politehnica.

Echipa naţională de tineret a României întâlneşte selecţionata Danemarcei, la 17 noiembrie, de la ora 20:30, pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, într-o partidă din cadrul grupei a 8-a a preliminariilor EURO U21 de anul viitor. Partida cu Danemarca poate asigura calificarea „tricolorilor” U21 la EURO 2021 în cazul unei victorii.

 

 

Share
Published by
Alin Toader
Tags: carlo casap

Recent Posts

Primăria Moşniţa Nouă, comunicare importantă pentru locuitorii comunei

Primăria Moşniţa Nouă le reaminteşte locuitorilor comunei că atât clădirile rezidențiale deținute de societăți comerciale,…

5 minute ago

Au trecut de proba eliminatorie, iar acum se știu finaliștii Festivalului – Concurs „Gelu Stan”, ediția a VIII-a, 2026

Prima fază s-a terminat cu bine, urmează „live-urile”, iar cel mai bun va pleca acasă…

29 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

58 de minute ago

Accident foarte grav în județul Timiș! Un tânăr a murit, iar o altă persoană este în spital

Un tânăr de doar 22 de ani și-a pierdut în această seară viața în urma…

9 ore ago

Calitatea serviciilor sociale oferite vârstinicilor din Timișoara va fi îmbunătățită printr-un proiect european de o jumătate de milion de euro

Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Timișoara se dotează cu două noi autovehicule destinate…

14 ore ago

Dumbrăvița chiar își face echipă: după Șeroni și Casap, un alt jucător important a semnat cu echipa

Întărire în atac, acolo unde era mare nevoie, mai ales că formația bănățeană nu a…

15 ore ago