Social

18 migranți din Afganistan, depistaţi ascunşi în automarfare la Nădlac

În ultimele 24 de ore, 18 migranți din Afganistan, care încercau să treacă ilegal frontiera în Ungaria, au fost depistaţi, ascunşi în patru automarfare, de către poliţiştii de frontieră de la Nădlac.

Joi, poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II au efectuat controlul amănunţit asupra a două ansambluri rutiere, conduse de doi cetăţeni bulgari. Şoferii transportau, conform documentelor de însoţire a mărfii, ţevi metalice şi obiecte sanitare pentru societăţi din Cehia.

Cu ocazia efectuării controlului, în interiorul compartimentelor de marfă, au fost descoperiţi ascunși nouă cetăţeni străini.

În cadrul verificărilor preliminare, polițiștii de frontieră au stabilit că persoanele sunt cetățeni din Afganistan, cu vârste cuprinse între 16 şi 19 ani, solicitanţi de azil în ţara noastră.

Alţi nouă tineri afgani, solicitanţi de azil în România, au fost depistaţi de poliţiştii de frontieră de la P.T.F. Nădlac, ascunşi în două automarfare conduse de doi şoferi turci.

În ambele cazuri, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

STPT reia licitația pentru asigurarea firobuzelor Bozankaya și oferă o sumă mai mult decât dublă

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) încearcă din nou să găsească o firmă de specialitate,…

22 de minute ago

Ambulatorul de Cardiologie al Clinicii ASCAR oferă evaluare completă și îngrijire continuă pentru pacienții cu boli cardiovasculare

Ambulatorul Integrat de Cardiologie ASCAR din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara oferă consulturi…

23 de minute ago

La Fundația Art Encounters se deschide pe 23 ianuarie expoziția pictorului Radu Oreian, Retinal Vertigo

Publicul este invitat la vernisajul de vineri, 23 ianuarie, al expoziției Retinal Vertigo, să descopere…

58 de minute ago

Viceprimarul Ruben Lațcău i-a trimis pe cei de la SDM la cârpit gropile din asfalt

Străzile cu trafic intens și zonele unde gropile sunt mai mari sunt cele vizate de…

O oră ago

Accident mortal, marți dimineața pe Centura Lugojului

Marți, 20 ianuarie, în jurul orei 07:45, ISU Timiș a fost anunțat de producerea unui…

2 ore ago

Culiţă Chiş, greu de ucis, uşor de transferat. Reîntregirea familiei perdante din Primăria Timişoara sub bagheta lui Alfred Simonis

E oficial, amorsată cu ceva timp în urmă, ieri a fost detonată bomba transferului lui…

3 ore ago