Sport

Două puncte pierdute în Ialomița. Poli vine acasă cu o remiză de la Slobozia

Politehnica Timişoara a remizat, în deplasare, cu Unirea Slobozia, scor 0-0, în partida care a contat pentru etapa a XVII-a a Ligii 2. Alb-violeţii au avut ocaziile mai mari ale meciului încheiat de gazde în inferioritate numerică.

Circa 60 de suporteri alb-violeţi s-au deplasat la Slobozia, fanii făcându-şi auzite vocile, bineînţeles, din afara arenei. Pe un teren destul de bun pentru această perioadă, Politehnica a avut prima ocazie de gol în minutul 5, când centrarea expediată de Codrea a fost reluată cu capul de Casado, periculos, dar pe direcţia portarului. 12 minute mai târziu Cioinac a trimis bine de la distanţă, portarul a respins în faţă, dar Plazonja a ajuns greu la minge. Atacantul viola a căzut în duel cu un adversar, însă s-a dictat doar aut de poartă.

Gazdele au avut şi ele o ocazie importantă prin Sory Diarra, a cărui reluare pe spate din careu a fost respinsă de Hindrich de la colţul lung. Următoarele minute au fost însă destul de sărace în faze de poartă, fiind acordate în schimb o serie de avertismente. Codrea s-a ales şi el cu un „galben”, arătat foarte uşor pentru un fault la mijlocul terenului.

Repriza secundă a fost de asemenea începută mai bine de alb-violeţi, dar fără a-şi crea ocazii foarte clare. Totuşi, în minutul 64 Cioinac a fost aproape să găsească vinclul porţii adverse cu un alt şut de la distanţă. Tot un şut a fost aproape de a fi soluţia potrivită patru minute mai târziu, dar mingea trimisă de Ivanovici a fost reţinută de Gurău în doi timpi. Minutul 69 a adus o fază controversată, goalkeeperul Gurău a scăpat iarăşi balonul la „libera” lui Cioinac, apoi Mera a fost contrat dur în faţa porţii de un jucător al Unirii, dar jocul a continuat şi acelaşi portar a cules mingea. Alb-violeţii au avut ghinion şi în minutul 75, când Cioinac nu a putut să reia din careu o minge deviată de zid la faza fixă executată de Ivanovici. Din minutul 87 gazdele au rămas cu un om mai puţin pe teren după ce Gabriel Lazăr a văzut al doilea cartonaş galben pentru lovire fără minge. Minutul 89 a adus un nou „galben” hilar, lui Munteanu, care îşi depăşise un oponent cu mingea la picior. Prelungirile au adus o presiune permanentă la poarta gazdelor. Mera a trimis la colţul lung cu capul, dar un fundaş a respins pentru un nou corner în ultimul minut al prelungirilor, lovitură de colţ rămasă de asemenea fără rezultat.

Politehnica rămâne pe poziţia secundă după acest duel, cu 28 de puncte obţinute în 16 meciuri contabilizate. În etapa viitoare echipa noastră primeşte vizita celor de la Metaloglobus Bucureşti, meci programat duminică, 7 martie, de la ora 13.00.

Unirea Slobozia: Gurău – Ghiţă, G. Lazăr, Ibrian, C-tin Toma (cpt.) – Traşcu (61, B. Vasile), Suciu – Danciu (79, Răduca), S. Diarra (79, Adăscăliţei), Trucă – Moldovan (57, Afalna). Antrenor: Adrian Mihalcea.

Politehnica Timișoara: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Popovici – Codrea (90+1, Ignea), Cioinac – Munteanu, Casado (65, R. Rus), Ivanovici – Plazonja (78, Axente). Antrenor: Dan Alexa.

 

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

4 minute ago

Undă verde pentru construirea unui parc fotovoltaic la Moşniţa Nouă, investiţie de 2,7 milioane de lei

La Moşniţa Nouă urmează să se ridice un parc fotovoltaic, fiind semnat ordinul de începere…

53 de minute ago

Deplasare grea în Maramureș pentru un clasic al handbalului românesc

Două echipe de tradiție din handbalul românesc se întâlnesc duminică, 1 martie, în Baia Mare.…

O oră ago

UMF va organiza un eveniment foarte important în această primăvară

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” anunță că va organiza cel de-al 13-lea Congres…

O oră ago

Talent precoce! Ana Julie, la doar 11 ani demonstrează că totul este posibil: pianistă și balerină de succes/VIDEO

  Imaginați-vă că aveți 3 ani și, în loc să învățați să vă legați șireturile,…

2 ore ago

Culisele statului paralel. Cum funcționează România dincolo de instituțiile oficiale

România post-1989 nu a trăit o ruptură, ci o negociere între vechiul sistem și formele…

4 ore ago