Social

Restricţiile de circulaţie ridicate în noapte de Paşte. Slujba de Înviere se va desfăşura în condiţii normale

Atât de Paştele catolic, cât şi de cel ortodox, slujba de Înviere se va desfăşura în condiţii normale. În cele două nopţi vor fi ridicate restricţiile de circulaţie.  

Premierul Florin Cîțu a discutat joi cu reprezentanții cultelor religioase despre modul în care vor fi oficiate slujbele de Înviere din acest an. La discuțiile dintre premier și reprezentanții bisericilor au participat și secretariatul pentru Culte, precum și reprezentanți al Administrației Prezidențiale, ai ministerelor Sănătății și Afacerilor Interne.

La finalul discuţiilor s-a ajuns la un acord ca slujba de Înviere să poată fi oficiată normal, cu respectarea tuturor măsurilor sanitare in vigoare – distanțarea fizică între enoriași și purtarea măștii.

„Deschiderea tuturor oficialităților pentru buna, ordonata și în același timp fireasca desfășurare a Slujbei de Înviere, ca și a celorlalte sărbători proprii altor culte religioase în următoarea perioadă, indică faptul ca acestea se vor putea desfășura normal, cu respectarea riguroasă a tuturor măsurilor sanitare ce vor rămâne obligatorii (purtarea măștii, distanțarea sanitară, deplasarea pe jos sau cu mijloc de transport propriu la lăcașul de cult de care aparținem etc)”, se arată într-un comunicat transmis de Patriarhia Română.
Elemente concrete referitoare la organizarea și desfășurarea Slujbei de Înviere vor comunicate atât de Patriarhia Română, cât și de autoritățile de stat după ce vor fi stabilite de comun acord.

 

 

 

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

CJ Timiș s-a mișcat rapid și a lansat deja licitația pentru modernizarea drumului de piatră dintre Moșnița Veche și Ghiroda

La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…

13 minute ago

Planurile Urbanistice ale Timișoarei sunt disponibile gratuit, în sistem digital, online

Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…

26 de minute ago

Se stabilesc detaliile Târgului de Paști. Va avea loc în Piața Libertății, între 27 martie și 14 aprilie

Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte și Organizația de…

3 ore ago

Rețea de trafic de droguri, destructurată! Printre suspecți sunt și cei care aprovizionau copiii criminali din Cenei

Joi, 26 februarie 2026, polițiștii BCCO Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara,…

4 ore ago

Bucureștiul are cele mai scumpe apartamente din România. La Timișoara creșterea a fost de 10 la sută într-un an

Mitul conform căruia piața locuințelor din Cluj ar fi cea mai scumpă din România este…

4 ore ago

A fost semnat contractul de execuție pentru reabilitarea zonei Piața Traian, investiţie de 34 de milioane de euro

Lucrările megaproiectului de transformare a zonei Piața Traian pot începe, după ce Primăria Timișoara a…

4 ore ago