Politica

Liberalul Cosmin Şandru intervine în scandalul de la Colterm: “Incompetență sau pură indolență?”

Scandalul declanşat de amenda primită de Colterm pentru neachiziţionarea certificatelor verzi continuă să producă ecouri. Deputatul PNL Cosmin Şandru aminteşte faptul că, în această problemă, liberalii au vrut să dea o mână de ajutor, dar au fost refuzaţi de administraţia Fritz.

Deputatul PNL Cosmin Şandru aminteşte că administraţia Fritz a anunţat de la început că poate rezolva problema Colterm de una singură.

 “Incompetență sau pură indolență? Nu știu cum aș putea caracteriza modul în care conducerea Colterm înțelege să managerieze societatea. Astăzi, Administrarea Fondului pentru Mediu a amendat oficial cu 20 de milioane de euro societatea Primăriei Timișoara. Deși s-au lăudat încă de la preluarea mandatului că vor rezolva problema Coltermului, până acum, în afară de vorbe goale și adâncirea prăpastiei în care se prăbușește societatea primăriei condusă de Dominic Fritz, nu s-a întâmplat nimic”, a scris Şandru pe pagina sa de Facebook.

El menţionează că cei din PNL şi-au oferit de mai multe ori sprijinul pentru rezolvarea problemei, dar au fost refuzaţi.

“Expertiza (??) viceprimarului Ruben Lațcău, prezentat de Fritz ca fiind specialistul numărul 1 al administrației, nu a folosit până acum. Nici directorul penal încurajat de primar să preia frâiele societății, nici forțarea schimbării Consiliului de administrație nu au condus la rezolvarea situației. (…) Va urma, bineînțeles, și anunțul contestării amenzii, ba mai mult, amenințarea cu insolvența și, probabil, plasarea unor noi consilieri personali sau apropiați ai administrației în CA-ul Colterm. Domnule Fritz, haideți să ne punem pe treabă, lumea s-a săturat în aceste 6 luni doar de Facebook și acțiuni de PR. Ne-am oferit de mai multe ori sprijinul, experiența, dar, de fiecare dată, ne-ați spus că vă pricepeți. Rezultatul “priceperii” este evident și ne costă 20 de milioane de euro, bani care se vor plăti din veniturile timișorenilor, nu din veniturile dumneavoastră”, a închis Şandru.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Un individ care a aruncat deşeuri pe domeniul public din Ghiroda a fost prins cu ajutorul sistemului de supravghere din comună

Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…

31 de minute ago

Proiecte importante sub egida Grupurilor de Acțiune Locală! Se crează Federația GAL-urilor Urbane

Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…

34 de minute ago

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

O oră ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

2 ore ago

Pe marginea căilor ferate au fost descoperite cinci noi gropi de gunoi ilegale

Sucursala Regională de Căi Ferate Timișoara a descoperit cinci noi deponeuri ilegale, apărut în zona…

2 ore ago

Echipe mixte STPT – Poliția Locală vor controla și informa călătorii din mijloacele de transport în comun

Călătorii din mijloacele de transport în comun din Timișoara vor fi verificați, dar și informați,…

4 ore ago