Administratie

Spitalul Județean Timișoara primește, în sfârșit, un teren de la municipalitate pentru ridicarea unei secții ATI modulare

Timișoara urmează să primească un nou mini-spital special pentru ATI, deși am ajuns în etapa pandemiei de coronavirus în care numărul pacienților începe să scadă. Primăria va acorda gratuit Spitalului Județean un teren de 4.500 mp pentru construcția unui spital modular ATI, care va fi finanțat din fonduri nerambursabile, în valoare de trei milioane de euro.

Consiliul Local Timișoara a aprobat în ultima ședință de plen acordarea către Spitalul Județean din oraș, cu titlu gratuit, a unui teren de 4500 de metri pătrați, pe care unitatea sanitară dorește construirea unui spital modular ATI, de 22 de paturi, în valoare de 3 milioane de euro, din fonduri nerambursabile. Atribuirea se face pe o perioadă de 5 ani, valoarea terenului fiind de 3,8 milioane de lei. „În această perioadă în care întreaga comunitate timișoreană este greu încercată de criza sanitară cauzată de Covid-19, Primăria Timișoara a făcut tot ce i-a stat în puteri pentru a veni în sprijinul autorităților sanitare”, a anunțat primarul Timișoarei, Dominic Fritz.

Proiectul a fost aprobat cu unanimitate de voturi

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

A fost lansată licitaţie privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

4 minute ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

37 de minute ago

Clujul a cerut. Timișoara a așteptat

  În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…

3 ore ago

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

17 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

18 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

18 ore ago