Ruben Latcau
Schimbare de nume în Adunarea Generală a Acționarilor a Asociației Societatea Metropolitană de Transport Timișoara, cea care stabilește pe unde merg tramvaiele și verifică operatorul local de transport public. Viceprimarul Ruben Lațcău l-a înlocuit pe celebrul Culiță Chiș, mâna dreaptă a lui Nicolae Robu, atunci când acesta mai era primar.
Culiță Chiș și-a înaintat demisia din această postură, probabil la sugestia unor șefi. Cum funcția trebuia acoperită, Consiliul Local a aprobat, în plenul de marți, numirea lui Lațcău pe post.
„Acest SMTT administrează tot ce înseamnă transport public la nivel de Timișoara, administrează patrimoniul, de facto al municipiului Timișoara, adică toată flota de transport și modul în care liniile funcționează. Cred că e nevoie să existe o responsabilitate administrativă față de modul în care asociația funcționează. Primul lucru care urmează este o analiză a funcționării și a eficienței cu care SMTT a funcționat în ultimele luni și a modului în care a cheltuit banii pe care i-a încasat lunar (…) și mai ales a rolului pe care SMTT și-l vede pe viitor”, a declarat, în ședința plen, viceprimarul Lațcău.
Sunt bine cunoscute diferențele de opinie dintre actuala conducere administrativă a primăriei timișorene și directoru Societății de Transport Public Timișoara, liberalul Nicolae Bitea. Acum presiunea pusă pe acesta va putea fi chiar și mai mare..
Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…
La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj se află din păcate pe „topogan”. Tocmai a bifat…
România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…
În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…