Invatamant

Universitatea de Vest Timișoara inaugurează o grădină urbană, un nou concept de amenajare peisagistică

La Timișoara vom avea, din această săptămână, o grădină urbană, amenajată în spatele clădirii principale a Universității de Vest Timișoara. Este un nou concept de amenajare peisagistică și mobilare urbană, care să dezvolte funcțiuni productive, cu o grădină de legume, gard fructifer, arbuști productivi, dar și un pavilion tip amfiteatru în aer liber.

Inaugurarea acesteia face parte din programul „ UVT Green Week 2021:Economia Circulară în context european”, care are loc în perioada 31 mai – 4 iunie 2021.

Acest nou proiect de amenajare ecologică a zonei de Grădină Urbană a UVT  propune un concept de amenajare peisagistică și mobilare urbană a curții exterioare, cu integrarea de funcțiuni mixte, destinate educației formale și informale, pentru reciclarea, recircularea și experimentarea resurselor locale, pentru creșterea și diversificarea biodiversității urbane și integrarea culturilor de hrană slow-food, astfel ca să fie realizată transformarea curții într-un ecosistem prin integrarea principiilor de dezvoltare durabilă.

În perimetrul existent, soluția de amenajare peisagistică propune un plan care să dezvolte funcțiuni productive, cu o grădină de legume, gard fructifer, arbuști productivi, dar și un pavilion tip amfiteatru în aer liber, un pavilion natural și o suprafață dedicată evenimentelor. Micro-peisajul va pune accent pe conștientizarea importanței spațiilor verzi complexe – multifuncționale și a grădinilor urbane ca alternativă la agricultura industrială și consumatorism, conținând spatii pentru evenimente și relaxare.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

O oră ago

Să nu uitați, din 19 ianuarie puteți plăti taxe și impozite la Timișoara. O puteți face la casierie, online, la poștă sau la SelfPay

Primăria Timișoara are grijă de contribuabilii săi, și pentru ca aceștia să nu uite, le…

2 ore ago

Lucrările la stadionul LEGO se reiau pe 19 ianuarie, anunţă Cosmin Tabără

Fostul viceprimar al Timișoarei, Cosmin Tabără, actual vicepreşedinte al Agenției Naționale pentru Sport, spune că…

3 ore ago

Reforma administrației, pusă în dezbatere publică. Guvernul taie 10% din cheltuielile de personal prin concedieri, reduceri de sporuri sau reorganizare

Ministerul Dezvoltării a pus marți noapte în dezbatere publică proiectul de lege privind reforma administrației…

4 ore ago

În comuna Ghiroda a început colectarea brazilor de Crăciun

Pentru cei care au avut brazi naturali de Crăciun, Primăria Ghiroda asigură colectarea acestora. Campania…

4 ore ago

Publicul e așteptat la concertul „Voices & Visions” susţinut de Orchestra Facultății de Muzică și Teatru

Orchestra Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara susține astăzi Concertul „Voices &…

5 ore ago