Două noi poduri peste Bega vor avea facilități speciale pentru traversarea cu bicicletele. Primăria Timișoara anunță că este vorba despre Podul Dacilor și Podul Șaguna.
Viceprimarul Ruben Lațcău anunță că licitația lansată pentru cele două obiective face parte din îmbunătățirea și extinderea sistemului de piste velo.
„Realizarea unui sistem coerent și integrat de piste de biciclete în municipiu este un obiectiv al Primăriei Timișoara, deoarece încă nu există o continuitate între toate traseele de biciclete. Sunt multe lucruri care trebuie făcute ca sistemul velo să fie îmbunătățit și extins, iar trecerile pe sub poduri sunt dintre cele mai dificile lucruri, tocmai de aceea începem cu acestea”, a declarat Ruben Lațcău.
În cadrul proiectului de reabilitare a malurilor canalului Bega au fost realizate și piste de biciclete, care traversează la suprafață podurile și marile artere rutiere. În perspectivă, primăria dorește ca pistele de biciclete să fie realizate în totalitate sub poduri, evitând străzile intens circulate. Traseul pe care se vor amenaja pistele de biciclete se desfășoară în partea de est a municipiului, de la Podul Dacilor – situate între strada Dacilor, respectiv Piaţa Badea Cârţan – până la Podul Şaguna – situat între Calea Dorobanţilor și strada Andrei Şaguna și este destinat circulaţiei cu biciclete și circulației pietonale.
În baza contractului, vor fi prestate servicii de proiectare care cuprind: elaborarea expertizei tehnice asupra podurilor; elaborarea Studiului de Fezabilitate (inclusive studiu topografic, studiu geotehnic, documentații cadastrale, etc.) şi a documentațiilor pentru obţinerea tuturor acordurilor şi avizelor pentru Certificatul de Urbanism, asistență tehnică din partea proiectantului pe toată durata de derulare a procedurii de atribuire a contractului de proiectare și execuție a lucrărilor.
Valoarea totală estimată fără TVA este de 83.500 lei. Durata contractului este de 60 de zile. Termenul de depunere a ofertelor este 26 august 2021, ora 15.00.
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Un tânăr de doar 22 de ani și-a pierdut în această seară viața în urma…
Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Timișoara se dotează cu două noi autovehicule destinate…
Întărire în atac, acolo unde era mare nevoie, mai ales că formația bănățeană nu a…
Luna ianuarie a adus în Timiș un nivel al șomajului la fel de scăzut ca…
Consilierii județeni timișeni au aprobat readucerea Vilei Internațional, imobilul de protocol din zona centrală care…