Sănătate

Gheorghiță: 81,5% dintre îmbolnăvirile de COVID-19 și 92,6% dintre decese, la persoane nevaccinate

Medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare a anunțat marți, că în România se înregistrează o creștere lent progresivă a numărului de cazuri de COVID-19.

Potrivit datelor Institutului Național de Sănătate Publică pe ultimele două săptămâni din luna iulie, 81,5% dintre cazuri se înregistrează la persoane nevaccinate, iar 92,6% dintre decese la persoanele nevaccinate.

„România a înregistrat până acum 313 cazuri de infectare confirmate cu tulpina indiană Delta și 19 decese în rândul pacienților infectați cu această tulpină, dintre care un singur deces la o persoană vaccinată cu schemă completă. Rata de acoperire vaccinală în rândul populației eligibile – cu vârsta peste 12 ani – este în jur de 30%.

Peste 5,7 milioane de români s-au vaccinat cu cel puțin o doză, iar dintre aceștia, aproximativ 95% s-au vaccinat cu schema completă. Dintre românii vaccinați, 1,1 milioane sunt persoane din mediul rural, vaccinate cu schema completă, a anunțat coordonatorul campaniei de vaccinare”, a spus, marți, Valeriu Gheorghiță.

Coordonatorul campaniei de vaccinare împotriva Covid-19 din România a vorbit despre a treia doză de vaccin.

„Aici ne așteptăm ca într-adevăr la nivel european să fie o decizie comună. Este evident faptul că se cristalizează la nivel internațional o tendință de a recomanda doza a treia în momentul de față, în special persoanelor care sunt vârstnice, de peste 60 de ani, persoanelor care sunt în evidență cu afecțiuni cronice, în mod deosebit condițiile de imunodepresie care cresc riscul de a face o formă cu complicații chiar în ciuda vaccinării și celor care au prin natura profesiei un risc mare de a se expune la îmbolnăvire cum este personalul medical”, a explicat Valeriu Gheorghiță, după ce a fost întrebat despre a treia doză de vaccin pentru românii deja imunizați.

Sursa: b1.ro

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

6 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

7 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

9 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

9 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

12 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

13 ore ago