Sport

Start ratat! Poli nu a jucat nimic şi a pierdut categoric pe Cluj Arena

Chiar dacă a început sezonul cu trei zile mai târziu faţă de majoritatea competitoarelor, este clar că Poli avea nevoie chiar de mai multe zile în plus de pregătire… la cum a arătat astăzi echipa în jocul de la Cluj. Universitatea, o echipă mult schimbată faţă de cea de anul trecut, cu jucători interesanţi, dar nu cu nume grele, s-a impus categoric, 3-0 (3-0).

În campionatul trecut de Liga 2, unul atipic din cauza pandemiei, în care s-a jucat doar turul în sezonul regular, Poli Timișoara a terminat pe locul 6, ultimul care a asigurat accederea în play-off-ului de promovare, în care avea să termine tot pe poziția a 6-a, deci să rateze Liga 1. În schimb, ”U” Cluj, cu un buget mult superior timișorenilor, dar și altor formații, a terminat pe locul 11, e drept că la doar trei puncte în spatele Politehnicii. A mers însă în play-out, acolo unde a terminat Grupa A pe locul 2, după Farul. În singura întâlnire directă dintre cele două echipe în sezonul trecut, Poli s-a impus cu 1-0 pe Cluj Arena, prin reușita lui Sergiu Popovici, în minutul 70.

Cât s-au schimbat lucrurile de atunci… Poli a „scăpat” de mulţi jucători importanţi şi nu a strălucit la capitolul veniri, în timp ce Clujul a schimbat toată echipa. A înlocuit numele mari, Luchin, Goga, Tamaş, toţi în teren anul trecut, cu jucători cu potenţial. Şi s-a văzut diferenţa. Un 3-0 categoric în care timişorenii nu au avut nicio şansă. Cel mai bun bănăţean a fost portarul Păduraru, în timp ce Mera s-a descurcat de unul singur în apărare, urcând în periculos şi în atac. Atât, în rest multă blazare, în frunte cu Axente, ieşit în formă de aproape de doi ani, dar forţat la nesfârşit.

Să dăm însă timp să se lege lucrurile în viitoarele etape, dar este clar că sunt foarte multe lucruri de îmbunătăţit.

Pentru conformitate au jucat:

”U” Cluj: Micle – Gîț, D. Ispas, Gugu (cpt.), Mitrea – Dican (Haită 71′), Balgiu – Blejdea (Nic. Pîrvulescu 71′), Ribeiro (Țurcan 77′), Hofman (Vl. Moraru 84′) – Val. Alexandru (Voinea 77′)
Rezerve neutilizate: Gorcea – Vomir, Taub, Novac
Antrenor: Erik Lincar

Poli Timișoara: Păduraru – Sofran, Mera (cpt.), Bocșan, Pamfile – Ignea – D. Radu (Andr. Doru 65′), R. Rus (D. Benzar 55′), Zaluschi (Oct. Ursu 55′), Bîrnoi – Axente (Oanea 77′)
Rezerve: Devenish – Moțiu, Minteuan, S. Costea
Antrenor: Dorin Toma

Au marcat: Valentin Alexandru 10′, Albert Hofman 32′, Sergio Ribeiro 34′

Share
Published by
Alin Toader
Tags: fotbalLiga 2

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

12 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

15 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

16 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

16 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

18 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

18 ore ago