Arhiva pentru eticheta: Liga 2

Eşec pentru Dumbrăviţa la ultimul joc oficial din 2023

CSC Dumbrăviţa a pierdut meciul disputat în aseară, la Mioveni, în fața fostei prim-divizionare FC Argeș. Piteștenii s-au impus cu 2-0, prin goluri marcate în minutele 8 ale celor două reprize. Cu acest rezultat, alb-verzii au adunat trei înfrângeri consecutive și cinci meciuri la rând fără gol marcat. Cum s-au marcat golurile În minutul 8,

Dumbrăviţa versus Steaua! Locul 4 contra locul 11, dar despărţite de doar trei puncte

CSC Dumbrăviţa a avut un sezon acceptabil până acum, poate chiar peste aşteptări, în timp ce Steaua cu siguranţă la ce buget are a performat sub pretenţii. Cele două echipe se întâlnesc lângă Pădurea Verde pe arena Ştefan Dobay, sâmbătă, de la ora 11. „Nu cred că e un meci diferit față de celelalte. Poate

Seria bună s-a încheiat. Dumbrăviţa pierde la limită partida de la Cisnădie contra Şelimbărului

CSC Dumbrăviţa se întoarce învinsă de la Cisnădie, din duelul cu a doua clasată, CSC Șelimbăr. Sibienii s-au impus cu 1-0, rezultat stabilit încă din primele minute ale meciului. Practic, gazdele au înscris la prima fază fixă de care au beneficiat, un corner executat de Monea pentru lovitura de cap a stoperului Radu Crișan: 1-0.

Seria succeselor pentru CSC Dumbrăviţa s-a frânt dureros la Târgovişte

CSC Dumbrăviţa nu a reuşit să continue rezultatele bune din ultimele partide, 10 puncte din 12 posibile, înclinându-se în faţa fostei prim-divizionare Chindia Târgovişte. Scorul ne scuteşte de multe comentarii: 4-0 pentru dâmboviţeni. Dumbrăviţenii au plecat încrezători la Târgovişzte, cu gândul de a-şi păstra seria pozitivă, trei victorii în ultimele trei meciuri, 10 puncte dintr-un

CSC Dumbrăviţa pierde în derby-ul bănăţean, 1-2, după ce a deschis scorul

CSC Dumbrăviţa rămâne cu un singur punct după două partide disputate în acest tur de Liga a 2-a, pierzând în Valea Domanului la cealaltă echipă bănăţeană. În schimb, Reşiţa obţine primele trei puncte, după trei partide, la o distanţă de trei zile de la contraperformanţa din Cupa României în faţa divizionarei C Phoenix Buziaş. Prima

Dumbrăvița, neconvingătoare în partida cu Corvinul. Totuși a obținut un punct

CSC Dumbrăvița a început în sfârșit campionatul, din etapa a doua, deoarece în runda inaugurală a stat din cauza judecării cazului dintre FC Brașov și FRF. Bănățenii au jucat pe teren propriu, unul impropriu pentru fotbal, in fața hunedorenilor de la Corvinul, iar după 90 de minute echilibrate, scorul a rămas neschimbat, 0-0. Cele două

Deși Liga 2 începe în weekend, CSC Dumbrăvița mai are de așteptat

FRF și TAS nu au rezolvat nici acum cazul FC Brașov sau Spartag Progresul în liga secundă, astfel că Dumbrăvița începe noul sezon cu un meci amânat. Ardelenii nu au primit licență dar s-au adresat Tribunalului elvețian, în timp ce gruparea bucureșteană așteaptă decizia pentru a continua în „B”, sau a merge în „C”. ”În

Predați-vă echipamentul. Politehnica iese și ea rușinos din liga secundă

Incompatibili cu… fotbalul! Este vorba despre jucătorii, mult spus însă și jucători, divizionarei (încă) secunde Politehnica Timișoara care în ultimul meci jucat în liga sceundă a „reușit” o nouă contraperformanță teribilă, 0-5 cu Metaloglobus București. Mai adăugăm aici și faptul că Ripensia a luat etapa trecută bătaie de la Unirea Constanța, formație care nu bătuse

Dumbrăvița pierde în prelungiri în fața Progresului pe sinteticul de la Buftea

Dumbrăvița a încheiat învinsă ultimul meci disputat în deplasare în acest sezon de Liga a II-a. În etapa a 6-a din play-out, alb-verzii au fost învinși cu 3-2, la Buftea, de Progresul Spartac București, după un meci spectaculos, decis în ultimul minut al timpului regulamentar. Jocul de pe sinteticul din Ilfov a început abrupt, iar

Poli, Ripi şi Dumbrăviţa şi-au aflat adversarii şi programul din play-out. Misiuni foarte dificile pentru timişorene

După finalul sezonului regulat, cele trei echipe ce reprezintă Timişul în liga secundă vor continua în play-out. Dumbrăviţa stă bine în clasament şi are şanse mari de a evita retrogradarea. Nu acelaşi lucru se poate spune de Politehnica sau Ripensia, care au misiuni foarte dificile. Pentru alb-violeţi ar fi o minune să prinda şi barajul…

Poli Timişoara termină sezonul regular cu un egal la marea rivală Dinamo

În ultima etapă a sezonului regular, Poli Timişoara obţine un rezultat de egalitate la marea rivală Dinamo Bucureşti. A fost un 1-1 meritat care întrerupe o lungă serie de eşecuri pentru timişoreni. Înainte de meciul jucat pe cocheta arena Arcul de Triumf din Bucureşti, timişorenii păreau să aiba şansa mielului dus la tăiere. Nu a

Ripensia îşi depăşeşte condiţia la Chiajna, dar şi aşa pierde din nou pe final

Ghinion. Este cuvântul care surprinde cel mai mult ceea ce se întâmplă cu rezultatele Ripensiei la început de an. Dacă etapa trecută echipa timişoreană pierde acasă în minutul 90 cu Unirea Dej, 1-2, de această dată a pierdut la Chiajna tot cu 1-2, în minutul 89! Surprinzător, cu o echipă foarte tânără şi prea puţin

CSC Dumbrăviţa, punct mare în deplasare, la Progresul Spartac

CSC Dumbrăviţa confirmă startul de primăvară şi, după victoria pe teren propriu, 3-1 cu Poli Timişoara, obţine un punct în deplasare, 0-0 la Progresul Spartac Bucureşti. Cea mai bine clasată dintre formaţiile timişene din liga secundă, CSC Dumbrăviţa se întoarce cu un punct din deplasarea făcută la Buftea (Ilfov). A fost scor alb, după o

La pauză în al noulea cer, la final direct în noroi. Eşec pentru Ripi la ultima apariţie în campionat pe 2022

Viitorul Pandurii a întors scorul în repriza secundă și s-a impus cu 3-1 cu Ripensia, în ultimul meci al celor două echipe din 2022 în campionat. Pentru bănăţeni este un eşec greu, deoarece puteau scoate ceva din acest meci, după ce şi etapa trecută au pierdut, 0-1 cu Oţelul. La prima şansă de gol, Claudiu

Dumbrăviţa, victorie mare, în deplasare, cu CS Şelimbăr

CSC Dumbrăviţa încheie sezonul de toamnă cu o victorie la scor de neprezentare, la Râmnicu Vâlcea, acolo unde CS Şelimbăr dispută partidele de pe teren propriu. Cu această reuşită, dumbrăviţenii au acumulat 19 puncte, fiind prima dintre cele trei echipe din Timiş care evoluează în Liga 2. CSC Dumbrăviţa a reuşit să lege două victorii

Dumbrăviţa, în cădere liberă. Eşec în deplasare cu Dinamo

CSC Dumbrăviţa a înregistrat a patra înfrângere la rând în campionat, toate la scor, iar echipa a ajuns pe locul 18. Bănăţenii au pierdut duminică la Giurgiu, contra echipei Dinamo. A fost 4-1 pentru „câini”. După cum a decurs prima parte, nimeni nu se gândea la un asemenea deznodământ. Alb-verzii au fost curajoşi, au închis