Sănătate

20% dintre româncele însărcinate nu fac niciun control medical până la naştere. Testele esenţiale

În România, aproximativ 20% dintre gravide nu ajung la medic decât în momentul naşterii, iar un procent destul de mare de gravide au o îngrijire prenatală incompletă, astfel că mortalitatea maternă din România este peste dublul mediei europene, avertizează dr. Luiza Maria Guzgă, medic specialist obstetrică–ginecologie şi medicină materno-fetală, la o clinică din București.

Cercetările realizate de UNICEF şi de Banca Mondială relevă, potrivit dr. Luiza Maria Guzgă, şi că România se află pe locul 2 în Europa la procentul de gravide minore, în 2019, 10% dintre copiii născuţi aici provenind din mame adolescente.

„Situaţia ideală de urmărire a unei gravide începe împreună cu medicul de familie încă din primele săptămâni de sarcină. O gravidă ar trebui să vină la medic în sarcină de 6-8 ori pentru un minim de investigaţii şi analize. Astfel vor fi depistate gravidele cu risc crescut şi selectate pentru investigaţii mai amănunţite”, subliniază dr. Luiza Maria Guzgă, medic specialist obstetrică–ginecologie şi medicină materno-fetală, care a făcut parte din echipa celui mai cunoscut nume în medicină materno – fetală, considerat părintele acestei discipline, profesor Kypros Nicolaides, la Kings College Hospital din Londra.

Ecografiile necesare în sarcină, potrivit dr. Ruxandra Albu, medic primar obstetrică – ginecologie şi doctor în ştiinţe medicale, sunt:

  1. După testul pozitiv – o ecografie importantă pentru a exclude o sarcină extrauterină
  2. 11-13 saptămâni şi 6 zile – screening-ul pentru anomalii cromozomiale şi complicaţii în sarcină împreună cu un set de analize uzuale de sânge
  3. Morfologia de trimestrul 2 pentru a depista malformaţiile fetale
  4. 28 săptămâni – un alt set de analize specifice de sânge
  5. 32-36 săptămâni – Morfologia de trimestrul 3
  6. În ultimul trimestru, vizitele la medic ar trebui să fie efectuate lunar pentru evaluarea tensiunii arteriale şi pentru a discuta întrebările, particularotăţile şi fricile pe care orice gravidă le are
  7. Un set de analize sânge înainte de naştere

 

După ce a studiat şi a utilizat cele mai avansate echipamente medicale dezvoltate pentru femeile însărcinate, dr. Luiza Maria Guzgă speră că orice viitoare mamă din România să aibă acces, şi în sistemul medical de stat, la toate investigaţiile absolut obligatorii în sarcină: „Trebuie dezvoltat un sistem prin care să se asigure accesul facil tuturor gravidelor, mai ales celor din zone defavorizate, la îngrijiri prenatale complete, performante şi gratuite. Nu există nicio strategie de informare în sănătate la nivel naţional despre importanţa urmării sarcinii. Spitalele nu sunt dotate cu centre de urmărire a sarcinilor cu risc crescut şi nu sunt nici medici bine formaţi în medicina fetală, mai ales în oraşele mici. Sper ca în curând, statul român să înţeleagă necesitatea screeningului obligatoriu şi gratuit pentru anomalii cromozomiale în primul trimestru de sarcină şi să investească în pregătirea medicilor români, aici în România.

 

Sursa: clicksanatate.ro

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

14 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

14 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

18 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

19 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

20 de ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

21 de ore ago