Sport

Un sfert de oră de coşmar pentru Poli, care pierde clar un meci din care putea scoate maxim

Metaloglobus București și Politehnica Timișoara s-au întâlnit astăzi, de la ora 13:00, pe terenul echipei din Capitală, în etapa a 6-a a Ligii 2. Cele două echipe împărțeau înaintea debutului rundei, petrecută la ora 11:00 cu patru jocuri, locurile 8 și 9 în clasament, la egalitate perfectă, cu 7 puncte și golaveraj 6-6.

Dacă Poli a jucat în această săptămână în Cupa României și a câștigat cu 2-1 la Șoimii Lipova, obținând calificarea în 16-imi, Metaloglobus a avut pauză completă, după ce a fost eliminată din turul trecut de echipe de Liga 3 CS Tunari, învingătoare cu 1-0. Iar prospeţimea echipei din Capitală a fost în cele din urmă decisivă.

A fost însă un meci atipic, în prima repriză Poli dominând clar partida şi marcând încă din minutul 8 prin Ursu. Acelaşi jucător, dar şi Pamfile puteau marca până la pauză, dar la vestiare s-a intrat cu avantaj minim, şi cât de mult a contat până la urmă acest lucru, 0-1. Violeţii au început bine şi partea secundă, dar s-au văzut apoi egalaţi mai mult întâmplător, gol Enache minutul 58.

Bănăţenii au continuat să atace, dar şi să rateze din toate poziţiile. Pamfile a aavut cea mai mare şansă, dar a tras lamentabil din careu. Cum şansele ratate se răzbună, Metaloglobus a profitat din plin de ocaziile pe care le-a avut. Experimentatul Ovidiu Herea l-a pierdut pe drum pe Pamfile, foarte slab astăzi, şi a contribuit la golul lui Florescu din minutul 76, apoi Herea a punctat când Poli se afla deja la pământ, minutul 83. În prelungiri a înscris de la punctul cu var şi Claudiu Herea.

Aşadar 4-1, greu de digerat mai ales că primele 75 de minute au fost la discreţia bănăţenilor.

Metaloglobus: Gavrilaș – Sîrbu (Grosu 46′), Lung, Caramalău, Sava – Liviu Mihai (Pandele 46′), Al. Coman (Al. Lazăr 72′) – Plumbuitu (Florescu 46′), Cl. Herea, Potecea (Enache 46′) – Ov. Herea (cpt)
Antrenor: Nicolae Grigore

Politehnica: Păduraru – Sofran, Mera (cpt), Scutaru, Pamfile – Ignea, Lazăr – D. Andrei (Moțiu 80′), Bîrnoi (Zaluschi 46′), Oct. Ursu (Hațegan 88′) – D. Benzar (Gerbi 80′)
Antrenor: Dorin Toma

Share
Published by
Alexandru Ghica

Recent Posts

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

38 de minute ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

O oră ago

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

4 ore ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

23 de ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

23 de ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

23 de ore ago