Perechea Răzvan Bătrînu, Ana-Maria Dica, de la clubul timișorean Dance Spirit, se află în cantonament în Italia, în perspectiva Campionatului Național de juniori, la categoria „Zece dansuri”. Competiția va avea loc la 16 octombrie, la Piatra Neamț, iar Bătrînu (18 ani) și Dica (17 ani) sunt printre favoriții la titlul național.
În cazul unui succes la Piatra Neamț, cei doi sportivi timișoreni obțin dreptul de participare la Campionatul Mondial din luna noiembrie. Ei se antrenează în zona Milano, unde se organizează un prestigios camp international de dans sportiv, cu antrenori de top. La categoria lor, „Zece dansuri”, considerată cea mai complexă, sportivii trebuie să prezinte cinci dansuri standard și cinci latino.
În această perioadă, Răzvan Bătrînu și Ana-Maria Dica vor mai participa la două concursuri din circuitul WDSF (World Dance Sport Federation), unul în Serbia (Belgrad) și unul în Slovacia (Bratislava).
Dance Spirit a obținut sprijinul Consiliului Județean Timiș pentru pregătirea sportivilor și participarea la Campionatul Național. Dance Spirit Timișoara se află pe lista cluburilor care au primit finanțare de la CJT prin concurs de proiecte pe Legea 350/2005, privind regimul finanțărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general.
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…