Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, convocat de subprefectul Ovidiu Drăgănescu, a aprobat o hotărâre în baza căreia s-au actualizat anexele cuprinzând incidența de la nivelul unităților administrativ-teritoriale din județul Timiș, anexe întocmite pe baza ratei de infectare pe ultimele 14 zile.
.La majorări de incidență, UAT-urile Sacoșu Turcesc, Sânpetru Mare, Găvojdia au fost trecute pe anexa 1, cuprinzând UAT-urile cu rata de infectare mai mare de 7,5/1000 de locuitori.
UAT Giulvăz, Mănăștiur, Făget și Recaș au fost trecute pe anexa 2, cuprinzând UAT-urile cu rata de infectare mai mare de 6/1000 de locuitori și mai mică de 7,5/1000 de locuitori.
UAT-urile Bârna, Știuca, Tomnatic au fost trecute pe anexa 3, cuprinzând UAT-urile cu rata de infectare mai mare de 3/1000 de locuitori și mai mică de 6/1000 de locuitori.
UAT-urile Gottlob au fost trecute pe anexa 4, cuprinzând UAT-urile cu rata de infectare mai mare de 2/1000 de locuitori și mai mică de 3/1000 de locuitori
Totodată, la scăderi de incidență – la reevaluare la termenul de 14 zile – UAT Fârdea a trecut de pe anexa 3 pe anexa 2, UAT Vălcani de pe anexa 3 a ieșit de pe anexele cu restricții, UAT Giera a trecut de pe anexa 2 pe anexa 4, UAT Jebel, Ohaba Lungă și Racovița au trecut de pe anexa 2 pe anexa 3, UAT-urile Liebling și Pișchia au trecut de pe anexa 1 pe anexa 2, iar UAT Otelec a trecut de pe anexa 1 pe anexa 3.
La reevaluare la termenul de 14 zile, UAT-urile Deta (anexa 2), Becicherecu Mic (anexa 1), Bethausen (anexa 1), Coșteiu (anexa 1), Foeni (anexa 1), municipiul Lugoj (anexa 1), Peciu Nou (anexa1), Săcălaz (anexa 1), Sânandrei (anexa1) rămân încă 14 zile pe actualele anexe.
Măsurile adoptate astăzi se vor aplica începând de mâine, 19.10.2021.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…
Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…
În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…
Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…
În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…