Sănătate

Pături și încălzire cu aer condiționat la spitalele Județean și Municipal după ce Colterm nu mai poate furniza căldură

Vestea că furnizarea gazului către Colterm a fost oprită afectează aproximativ 50.000 de familii din Timișoara, precum și instituții publice, școli și spitale.

Managerii celor mai mari unități sanitare din Timișoara au găsit soluții temporare pentru ca pacienții și personalul să nu tremure de frig.

„Deocamdată până mâine dimineață sau seară va merge căldura din inerție. Distribuim mai multe pături și plapume, o să dăm drumul la rețeaua de climatizare care funcționează până la minus 5 grade. Azi ne întâlnim cu cei de la ISU Timiș să vedem ce soluții mai putem să găsim”, ne-a declarat managerul Spitalului Județean din Timișoara, Raul Pătrașcu.

Acesta a precizat că în spital și în clădirile din jur sunt aproximativ 300 de saloane.

La pături și aer condiționat pus pe cald se gândește și managerul Spitalului Municipal din Timișoara, Daniel Malița.

„La ASCAR este cea mai mare problemă unde nu avem climă și și este și spital suport covid. Momentan dăm drumul la aer condiționat, ca soluție de avarie. La Maternitatea Odobescu nu avem probleme pentru că nu a fost dezafectată vechea centrală. Avem pături, sunt soluții de avarie, nu sunt ortodoxe, dar le punem în aplicare. Unde se poate vom externa mai repede pacienții fără să le punem în pericol tratamentul și vom comasa saloane. Pe termen lung o să facem demersuri să cumpărăm centrale, parțial poate ne ajută primăria, și cu bani din bugetul nostru, evident că nu mai putem risca să ajungem într-o situație de genul acesta”, ne-a declarat managerul Spitalului Municipal din Timișoara, Daniel Malița.

 

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

24 de minute ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

O oră ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

15 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

19 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

19 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

20 de ore ago