Politica

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă să formeze un nou guvern

După consultările purtate cu partidele politice, la Cotroceni, președintele României,  Klaus Iohannis, a anunțat că l-a desemnat pentru poziția de candidat la funcția de prim-ministru pe Nicolae Ciucă (PNL), actualul ministrul interimar al Apărării în  guvernul demis prin moțiunea de cenzură. Imediat după noiminalizare, Ciucă a anunțat că va negocia cu toate forțele responsabile, pentru a reuși să alcătuiască guvernul.

Decizia a fost luată în urma încheierii consultărilor cu partidele politice, în vederea desemnării unui candidat pentru funcția de prim-ministru, și o la o zi după ce Guvernul Cioloș nu a primit votul de încredere al Parlamentului.

Nicolae Ciucă trebuie să prezinte în termen de maximum 10 zile în Parlament o propunere de guvern. În caz contrar, mandatul oferit de președintele României expiră.

”Tocmai am încheiat consultările cu formațiunile parlamentare. Discuțiile de astăzi au fost considerabil mai bune, după părerea mea, decât ultimele discuții. Am reiterat la fiecare întâlnire că acum este nevoie de o soluție reală. Criza politică trebuie să se încheie, fiind nevoie de un guvern care se apucă să rezolve problemele ce-i vizează pe români. Această criză a durat deja prea mult, este inadmisibil să continuăm în acest stil. Avem criza pandemică, o situație dramatică în spitale, iarna e la ușă, prețurile la energie cresc. Este nevoie de un guvern cu puteri depline pentru a pune în practică soluțiile pe care le-am gândit. În acest sens, am fost foarte mulțumit și bucuros că PNL a venit cu o nouă abordare. S-a votat în unanimitate un candidat ce mi-a fost propus în persoana domnului Nicolae Ciucă. Analizând întreaga situație, discuțiile și trăgând concluziile ce se impun, am decis să-l desemnez drept candidat pentru funcția de prim-ministru pe domnul Nicolae Ciucă”, a declarat Klaus Iohannis.

Pentru Nicolae Ciucă obținerea mandatului de prim ministru desemnat este un gest de responsabilitate, în momente dificile.

Am înțeles încredințarea acestui mandat ca pe un gest de responsabilitate pe care trebuie să-l avem în aceste momente dificile, încât cetățenii să poată beneficia de tot ceea ce poate un guvern să ofere prin deciziile și acțiunile pe care le întreprinde. Astfel, vom negocia cu toate forțele responsabile, pentru a reuși să alcătuim guvernul. Negociem pentru ca guvernul să fie aprobat în Parlament”, a spus Ciucă.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Supercupa a venit în Banat, iar SCM USV Timișoara este singura echipă care a cucerit toate trofeele posibile din rugby

Cheia succesului, forța colectivă. SCM Timișoara s-a încoronat în weekend cu Supercupa României, după o…

2 ore ago

Criteriile alegerii unui smartphone în 2025: ce contează cu adevărat pentru consumatori

În 2025, alegerea unui smartphone nu mai este doar o simplă decizie bazată pe preț…

2 ore ago

Eveniment de tradiție. UPT organizează Zilele Carierei

Așteptarea a luat sfârșit. Universitatea Politehnica Timișoara, prin Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră…

2 ore ago

Sportivii timișoreni și-au luat partea leului la spectaculoasa etapă a II-a a Circuitului Profesionist de Padel/FOTO

Trei zile de spectacol total la Padel Center cu sute de jucători din țară, dar…

3 ore ago

Fostul viceprimar Cosmin Tabără va fi numit vicepreşedinte al Agenției Naţionale pentru Sport

Fostul viceprimar PNL al Timişoarei Cosmin Tabără, actaulmente consilier local, va fi numit vicepreşedinte al…

6 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 31 martie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 31.03.2025, unde se vor executa reparaţii…

7 ore ago