Politica

Klaus Iohannis l-a desemnat premier pe Nicolae Ciucă. Joi, România va avea guvern plin

În urma consultărilor pe care le-a avut astăzi la Palatul Cotroceni, preşedintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă pentru funcţia de premier. Premierul desemnat a anunţat că joi vom avea guvern.

Nicolae Ciucă a fost desemnat pentru a doua oară premier, prima dată depunând mandatul după ce nu a reuşit să strângă o majoritate în parlament. De această dată există însă o majoritate largă formată din PNL, PSD, UDMR şi minorităţi. Klaus Iohannis a afirmat că a avut o “discuţie foarte bună” cu liderii partidelor care vor forma majoritatea.

“Am constatat că în Parlamentul României s-a format o majoritate solidă din care fac parte PNL, PSD, UDMR și grupul minorităților. Reprezentanții acestei majorități au dorit să vină împreună la consultări și am avut o discuție foarte bună. Această majoritate mi-a propus un nume de premier, propunere pe care am acceptat-o. Îl desemnez pe Nicolae Ciucă pentru a forma o echipă guvernamentală și pentru a se prezenta în fața Parlamentului României pentru votul de încredere”, a declarat Iohannis.

La rândul lui, Nicolae Ciucă a afirmat că, de joi, noul guvern se va “apuca serios de treabă”.

“Am lucrat cu partidele să putem să agregăm un program de guvernare și să se constituie o coaliție solidă în Parlament. astfel încât să putem realiza un guvern care să asigure stabilitatea țării și soluții pentru efectele produse de pandemie, criza energetică, să avem un program guvernamental care să pună în aplicare deciziile nesare pentru implementarea PNRR. E cât se poate de evident că e prima dată când în programul de guveranare avem investiții solide și măsuri sociale pentru toate problemele create de situația de criză în care ne aflăm. Sperăm ca de joi să ne apucăm serios de treabă”, a spus şi Nicolae Ciucă.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Turul doi nu mai vine înapoi! Curtea Supremă a suspendat decizia de la Ploieşti de anulare a alegerilor prezidențiale

Curtea Supremă a admis recursul împotriva deciziei Curții de Apel Ploiești, care a suspendat hotărârea…

5 ore ago

A intrat pe contrasens și a făcut prăpăd: accident cu multe victime la Iosifalău

Vineri, în jurul orei 15:20, un tânăr în vârstă de 20 de ani a condus…

6 ore ago

Un om a dus tricolorul pe cele mai înalte podiumuri ale lumii. Ne respectăm valorile?

Pentru prima dată în istoria României, un olimpic internaţional, care a adus medalii de aur,…

6 ore ago

Ziua Europei și Ziua Independenței Naționale vor fi sărbătorite la Timișoara

Timp de două zile, pe 9 și 10 mai, la Timișoara va fi sărbătoare. În…

8 ore ago

A fost depistat un nou focar de pestă porcină africană, în localitatea Izvin

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Timiș anunță că în 24 aprilie a…

8 ore ago

Adio cosit mozaic la Timișoara. Biodiversitatea a fost prost înțeleasă de ”grădinari”/UPDATE

Ideea cel puțin atipică de cosire mozaic a spațiului verde din Timișoara devine istorie! Modelul…

11 ore ago