Politica

Lovitură de teatru în PNL! Nicolae Ciucă şi-a depus mandatul primit de la Klaus Iohannis/Update. PNL renunţă la varianta guvernului minoritar

Premierul desemnat Nicolae Ciucă şi-a depus mandatul, în cadrul unei şedinţe a Biroului Executiv al PNL, care a început la ora 20.00. Chiar înainte de-a intra în şedinţă, Ciucă afirma că  „PNL ar avea mai multe șanse dacă ar relua negocierile”.

Cu toate că a afirmat în mai multe rânduri că nu-şi va depune mandatul, în cele din urmă Nicolae Ciucă a recurs la acest gest. S-a întâmplat într-o şedinţă a conducerii PNL, care a început la ora 20.00. De altfel, zvonuri privind depunerea mandatului au circulat în această după-amiază. Au fost şi voci în PNL care au cerut schimbarea premierului desemnat Nicolae Ciucă cu un alt lider, fiind vehiculat numele lui Lucian Bode. Votul de învestire al Cabinetului Ciucă era fixat pentru miercuri, marţi fiind programate audierile miniştrilor în comisiile de specialitate. Conducerea PNL a decis forţarea în parlament a unui guvern minoritar, în condiţiile în care atât PSD, cât şi USR au anunţat că nu vor vota Guvernul Ciucă. „PNL ar avea mai multe șanse dacă ar relua negocierile”, a declarat Ciucă înainte de-a intra la şedinţa PNL.

Update. Liderii PNL au decis să renunţe la guvernul minoritar şi să „flexibilizeze” mandatul de negociere. Ca atare, în zilele următoare vor fi purtate discuţii cu PSD, în special, dar şi cu USR pentru formarea unei majorităţi. BEX a propus domnului Nicolae Ciucă să depună mandatul. A fost decizia BEX, a doua este de a propune BPN format fizic de a flexibiliza mandatul și de a începe negocieri cu partidele democratice. Acestea sunt cele două decizii, mâine seara vom discuta și alte propuneri”, a declarat Florin Cîţu după şedinţă. Procedural, urmează noi consultări ale preşedintelui Klaus Iohannis cu liderii partidelor parlamentare şi apoi o nouă desemnare de premier.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

9 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

11 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

11 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

11 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

11 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

13 ore ago