Social

Polițiștii care au „spart” o petrecere la Cebza, înjurați de organizator

Un locuitor din satul Cebza nu a ținut cont de restricțiile cauzate de pandemia de coronavirus și a organizat, duminică, o petrecere la el acasă.

Polițiștii din Ciacova au aflat despre eveniment și s-au deplasat la fața locului în jurul orei 18:30. Au găsit acolo aproximativ 20 de persoane.

Întrucât nu erau respectate normele privind prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii i-au dat organizatorului o amendă în valoare de 3.000 lei. Totodată, acesta a fost sancționat cu amendă în valoare de 1.000 de lei pentru „proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare” la adresa oamenilor legii.

Duminică, în Timiș, în urma controalelor făcute de polițiștii timișeni împreună cu polițiștii locali, jandarmii, pompierii și reprezentanți ai I.T.M, au fost date în total 95 de amenzi, în valoare totală de 46.500 de lei.

Dintre acestea, 92 de sancțiuni, în valoare de 42.500 de lei, au fost aplicate pentru nepurtarea măștii sanitare, două sancțiuni, în valoare de 1.000 de lei, pentru nerespectarea interdicțiilor privind circulația sau deplasarea și o amendă pentru  organizarea de activități în spațiul public/privat/închis, în valoare de 3.000 de lei.

Polițiștii reamintesc că purtarea măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul și gura, este obligatorie în toate spațiile publice închise și deschise, precum și la locul de muncă și în mijloacele de transport în comun.

Totodată, este interzisă circulația persoanelor nevaccinate, în afara locuinței sau gospodăriei, între orele 22.00-05.00.

 

 

 

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

8 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

8 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

9 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

9 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

12 ore ago