Administratie

Ridicarea creşei din zona Bucovinei intră în linie dreaptă

Primăria Municipiului Timișoara va ceda Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrație un teren de aproape 9.000 mp, în zona Bucovina, unde Compania Națională de Investiții va construi și dota o creșă de dimensiuni medii pentru copiii din zonă. În paralel, pe o porțiune din acel teren Primăria Municipiului Timișoara, la cererea locatarilor din zonă, va amenaja un spațiu verde și un teren de sport.

Creșa, care va putea primi 70 de copii, va fi construită pe strada Învățătorului din zona Bucovina, pe un teren viran, încadrat de străzile Constantin Stere și Ion Inculeț, care aparține în acest moment municipalităţii, în vecinătatea parcării pe care municipalitatea o finalizează în această lună.

„Infrastructura educațională din Timișoara trebuie să țină pasul cu dezvoltarea orașului și mă bucur că prin acest parteneriat cu Ministerul Dezvoltării, anunțat în vară de ministrul Cseke Attila, reușim deja să pornim construcția acestei creșe. Prioritatea administrației pe care o conduc este să atragem cât mai multe fonduri externe pentru proiectele orașului”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Proiectul de predare a amplasamentului către Ministerul Dezvoltării și CNI va fi dezbătut în ședința Consiliului Local Timișoara de marți. Construcția creșei va fi făcută din fondurile ministerului, iar Primăria Municipiului Timișoara va asigura finanțarea pentru racordurile de utilități (electric, apă, gaz metan, canal, etc.)

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

17 minute ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

2 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

2 ore ago

Clujul a cerut. Timișoara a așteptat

  În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…

5 ore ago

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

19 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

19 ore ago