sens giratoriu aem
Primăria Timișoara anunță introducerea de restricții de circulație la intersecția dintre bulevardul Constantin Prezan cu Piața Gheorghe Domășneanu. Vorbim despre sensul giratoriu de la AEM, unde se vor efectua o serie de lucrări.
Circulația de pe sensul giratoriu de la AEM (Piața Gheorghe Domășneanu) va fi restricționată în perioada 6-18 decembrie datorită lucrărilor din cadrul proiectului de investiții „Modernizare si extindere la 4 benzi str. Mareșal Constantin Prezan (Lidia) – Venus”.
În perioada respectivă va fi realizat racordul dintre magistrala de 1000mm apă-canal de pe Prezan cu rețeaua din sensul giratoriu. Antreprenorul Strabag va interveni întâi pe cele două benzi exterioare din giratoriu pentru săpături, montare rețea, acoperire și asfaltare.
Benzile interioare vor fi închise pentru mai mult timp în etapa a doua, pentru o intervenție mai complexă. Antreprenorul va realiza o subtraversare pentru a monta magistrala fără a fi nevoie să taie liniile de tramvai. Procesul implică echipament specializat și poate include multiple necunoscute până când sunt finalizate excavările.
Perioada de restricționare depinde de situațiile întâmpinate pe parcursul săpăturilor. În cazul în care acestea decurg fără probleme, lucrările se vor încheia mai repede.
Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…
Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…
Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…