În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.727 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 24 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare, au transmis sâmbătă autoritățile.
De asemenea, au fost raportate de către INSP 180 de decese (87 bărbați și 93 femei), din care 19 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus.
Din totalul de 180 de pacienți decedați, 162 erau nevaccinați și 18 vaccinați. Cei 18 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. 16 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.714. Dintre acestea, 1.265 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.265 pacienți internați la ATI, 128 au certificat care atestă vaccinarea.
Din totalul pacienților internați, 130 sunt minori, 116 fiind internați în secții și 14 la ATI.
Începând de marţi, 24 februarie, fostul fotbalist al lui Poli Timişoara Ovidiu Cuc este noul…
Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…
Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…
Consiliul Județean Timiș a aprobat ”rotirea” unor importante fonduri aflate la dispoziția instituției prin intermediul…
Propunerea lansată de Alfred Simonis, de a prelua de la Primăria Timișoara patru obiective din…
Asociația Poli, împreună cu mai multe organizații de protecție a animalelor, organizează un Super-Târg de…