Jandarmii din cadrul Grupării Mobile Timișoara, care se aflau în serviciul de patrulare, au fost îngerii păzitori ai unui bărbat, într-un moment crucial pentru viața sa.
Jandarmii au fost alertați că un bărbat de 69 de ani stă rezemat de geamul unui magazin alimentar din cartierul Plopi, cu capul aplecat. În urma verificării situației, aceștia au constatat că persoana este inconștientă și au solicitat în sprijin un echipaj medical.
Bărbatul nu prezenta semne vitale la momentul sosirii personalului medical și în urma resuscitării, care a durat peste 30 de minute, acesta a fost stabilizat.
Asupra bărbatului s-a descoperit portofelul, cu actul de identitate și o sumă de bani, iar în timp ce medicii încercau să îl readucă la viață, jandarmii l-au identificat și au ajutat-o pe fiica acestuia să ajungă la locul incidentului, înmânându-i bunurile tatălui său.
În urma stabilizării, pentru a primi îngrijiri medicale, pensionarul a fost transportat la spital.
Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…
Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…
Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…
Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…
După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…
Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…