Politica

Preşedintele Iohannis l-a numit pe liberalul Marcel Boloş în funcţia de ministru al Cercetării

Președintele Klaus Iohannis a semnat vineri decretul pentru numirea lui Marcel Boloș ca ministru al Cercetării și Digitalizării. Portofoliul la acest minister era vacant din 15 decembrie anul trecut, în urma demisiei fostului titular, Florin Roman.

Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură va avea loc vineri, ora 14:00, la Palatul Cotroceni.

Marcel Boloș, care are specializare de economist și inginer, a fost propus de organizațiile PNL din Transilvania. El a fost ministru al Fondurilor Europene în Guvernul Orban. Acum, el ocupă funcția de director al Agenției de Dezvoltare Regională Nord-Vest. Funcţia de minsitru al Cercetării şi Digitalizării era vacantă din 15 decembrie 2021, odată cu demisia lui Florin Roman.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

14 minute ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

20 de minute ago

”Colind și bucurie” alături de artişti consacraţi ai Banatului

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului…

43 de minute ago

„Orașul Florilor” s-a așezat acasă

Întrebați pe stradă în Timișoara câți știu de Casa Muhle, de povestea ei, și nu…

3 ore ago

Asociația Inițiativă în Educație – acolo unde învățarea devine bucurie, iar comunitatea devine familie

În Timișoara, într-o lume în care educația și binele copiilor devin tot mai mult o…

4 ore ago

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

19 ore ago