Schimbările spectaculoase și cu circ de la Societatea de Transport Public Local Timișoara și Asociația SMTT, care se ocupă de managementul transportului public metropolitan, au intrat în tură împreună, efectuând în echipe mixte operațiuni de control în mijloacele de transport. Până în urmă cu două săptămâni cele două entități putem spune că erau la cuțite, iar acuzațiile curgeau necontenit.
Ioan Goia, fostul director al RATT, „reșapat” ulterior de Nicolae Robu pe post de șef la SMTT, a plecat prin demisie de pe această funcție, pentru a nu fi dat afară. La STPT, primarul a forțat și reușit, nu fără scandal, schimbarea consiliului de administrație. Și, se pare, ca prin minune, între cele două organizații a apărut armonia.
Oamenii de la STPT și de la SMTT au pornit marți de dimineață în control pe mijloacele de transport în comun.
”Acțiunile de control, informare și prevenție în rândul publicului control s-au reluat astăzi, începând cu ora 08 30. Echipei Societății de Transport Public Timișoara i s-au alăturat astă zi colegii din cadrul Societății Metropolitane de Transport Timișoara. Personalul celor două societăți se va afla pe traseu pe parcursul întregii zile în încercarea de a aduce la cunoștința utilizatorilor serviciului public condițiile de călătorie și modalitățile de achiziționare a titlurilor de călătorie„, a anunțat STPT.
Vorbim de cel mai important transfer al anului la Politehnica. Un jucător cu un CV…
Astăzi, 19 ianuarie 2026, polițiștii Secției 5 Urbane Timișoara au fost sesizați de către o…
Întărire la mijloc, dar și „problema juniorului” rezolvată! Mijlocașul Raul Ailenei (18 ani) a semnat…
Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…