Municipalitatea timișoreană vrea să asigure viabilizarea și dotarea cu utilități a uneia dintre cele mai… disputate zone din oraș, Ovidiu Balea. Acolo sunt peste o sută de terenuri date tinerilor pentru a-și construi case. A fost elaborat un proiect de hotărâre de consiliu local care va permite realizarea investiției.
Conform inițiativei care va fi supusă la vot, Primăria Timișoara va asigura infrastructura utilitară (apă, canalizare, reţele electrice, gaz, telefonie), adecvată dezvoltării viitoarei zone rezidențiale Ovidiu Balea, care include cele 128 de terenuri puse la dispoziție gratuit de municipalitate tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi 35 de ani, pentru construirea de locuinţe proprietate personală.
Astfel, proiectul de hotărâre pentru aprobarea studiului de fezabilitate şi a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiţie „Viabilizare Zona de Locuinţe Ovidiu Balea” va fi supus aprobării Consiliului Local, în următoarea ședință de plen.
Terenul este situat în cartierul Mehala, fiind delimitat de străzile Lt. Ovidiu Balea, Grigore Alexandrescu şi linia ferată.
Lucrările propuse pentru viabilizarea zonei corespunzătoare celor 128 de parcele includ introducerea şi asigurarea reţelelor de utilităţi, amenajarea carosabilului şi a trotuarelor, precum și amenajarea de zone verzi, piste pentru biciclete şi parcaje, acolo unde situaţia din teren permite.
Studiul de fezabilitate pentru obiectivul „Viabilizare Zona de Locuinţe Ovidiu Balea” există deja și a fost realizat de societatea ASSISTENT HB SRL Timişoara. Valoarea totală estimată a investiţiei este de 22.775.259,79 lei (TVA inclus). Sursa de finanţare este bugetul local. Durata pentru execuţia lucrărilor proiectate este estimată la 20 luni.
Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…
Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…
Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…
Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…
După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…
Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…