Social

Salubrizare pe malurile Begăi și ale Behelei. Se curăță și luciul de apă

Joi, oamenii Primăriei Municipiului Timișoara, împreună cu Administrația Națională Apele Române – ABA Banat, inclusiv consilierii de specialitate din cadrul municipalității, au dat cu mătura în mai multe zone de pe canalul Bega și pe Behela. Se dorește salubrizarea malurilor și a luciului de apă.

Se desfășoară o acțiune de curăţare a malurilor Canalului Bega și a luciului de apă, astăzi, 10 martie 2022 și, dacă este cazul, și în data de 11 martie, începând cu ora 9.00.

Acțiunea de salubrizare vizează în special Behela: Calea Lugojului -Uzina de Apă, la confluența cu râul Bega; Canalul Bega: în amonte de Uzina de Apă (fără zona de protecție a Aquatim de pe malul stâng), în zona Lunca Urbană Bega; în zona Podului Modoș

Deșeurile colectate vor fi depuse, înainte de ridicare, în trei zone: strada Rozelor nr. 4 (în fața Stațiunii Tinerilor Naturaliști); Platforma de la Aquarena/Aquasport, strada Ștrandului nr. 12; Platforma Industrială Nestlé.

Din partea primăriei la acțiunea de curățenie participă consilierii din cadrul Serviciului Managementul Deșeurilor și Salubritate, împreună cu reprezentanții Administrației Bazinale de Apă Banat și operatorii de salubrizare SC Brantner Servicii Ecologice SRL și Retim Ecologic Service SA.

De-a lungul malurilor, pe sectorul care a fost reabilitat, societățile care au contracte cu primăria sunt răspunzătoare pentru curățenie, iar dacă timișorenii au nemulțumiri legate de curățenie, pot face sesizări pe site-ul primăriei: https://www.primariatm.ro/sesizari-si-reclamatii/

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

19 minute ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

33 de minute ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

4 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

4 ore ago

”Centura” ocolitoare a comunei Remetea Mare, drumul de legătură Aeroport – A1, va fi prioritizat la construire

Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…

5 ore ago

Din nou doliu la UPT! S-a stins un alt legendar conducător al clubului Politehnica

Clubul Politehnica a anunțat că a trecut la cele veșnice prof. univ. dr. ing. Tadeus…

5 ore ago