Politica

Ministrul Agriculturii, sfaturi pentru fermieri: Procesați producția agricolă, nu o vindeți la export în formă brută

România nu ar trebui să exporte semințe de floarea soarelui, ci ulei, a spus ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Timişoara. Noi trebuie să aducem valoare adăugată produselor alimentare, nu să vindem materie primă, subliniază acesta.

Exemplul cu floarea soarelui este doar unul, soluția trebuie aplicată pentru toată producția, spune oficialul. În acest sens, guvernul a lansat un program special de susținere a procesării materiilor prime.

”Acesta este fundamentul acelui Program de susţinere a procesării şi de stimulare a procesării materiilor prime. România produce într-un an agricol bun, cum a fost anul trecut, 3.000.000 de tone de seminţe de floarea soarelui. Necesarul nostru de consum pentru ulei rafinat este asigurat din 1.200.000 de tone. Pe piaţa globală vedem că nevoie de ulei de floarea soarelui este tot mai mare, Indonezia a luat decizia de a stopa exportul de ulei de palmier, deci predicţiile de viitor sunt de creştere a necesarului de ulei de floarea soarelui. Este evident că o astfel de soluţie pe o piaţă deschisă pe care producătorii şi procesatorii români de ulei floarea soarelui o pot câştiga trebuie să vină inclusiv prin stimularea din partea statului şi toate programele pe care le elaborăm la nivelul Ministerului Agriculturii se fac împreună cu fermierii, cu procesatorii, cu beneficiarii programelor noastre de studii”, a anunțat, la Timișoara, Chesnoiu.

Pentru a se realiza cu succes această procesare a materiilor prime e nevoie de unități industriale de mari dimensiuni, nu de unele mici.

”În a doua jumătate a anului 2022, după rectificarea bugetară şi crearea cadrului legal necesar. Noua recoltă va începe la 1 august – ne dorim ca în timp, prin continuitatea acestui program, o parte din cele circa 7.000.000 de tone de grâu şi cele 1.200.000 de tone de seminţe de floarea soarelui să le procesăm în România. Abordarea mea pentru viitor, pe fondurile europene pe care le vor avea la dispoziţie fermierii în viitor, a fost să creăm unităţi mari de procesare, pentru că nu putem fi competitivi pe o piaţă globală cu unităţi procesatoare mici”, a mai declarat ministrul.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Un canotor este sportivul anului în județul Timiș. CSM Timișoara, principalul furnizor de talente

Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș a făcut public topul celor mai buni sportivi…

2 ore ago

Doi adolescenți de 17 ani, arestați după ce au jefuit o bătrânică

Faptele cu violență continuă în această iarnă în județul Timiș. De această dată o faptă…

2 ore ago

Două importante brand-uri din domeniul textil au închis magazinele din Shopping City Timișoara

Grupul spaniol Inditex, care deține brand-urile Zara și Stradivarius a decis închiderea magazinelor pe care…

3 ore ago

Universitatea de Medicină și Farmacie Timișoara a cumpărat clădirea ASCAR, cu 1,2 milioane de euro

Universitatea de Medicină și Farmacie Timișoara a anunțat, luni, în cadrul unui comunicat remis agenției…

4 ore ago