Timp liber

Casa de Cultură a pregătit un program special de 1 Iunie, la Parcul Copiilor

Primăria Timișoara a pregătit pentru cei mici un program special pentru ziua de 1 Iunie. După o perioadă lungă de “odihnă”, trenulețul, canoea și caruselul din Parcul Copiilor vor fi din nou ale micuților, în parcul destinat lor și deschis jocului și variatelor activități.

Prin semnarea contractului pentru servicii de mentenanță, misteriosul carusel, înveșmântat tot timpul într-o prelată își aruncă acum “mantia” nedorită ca să poată să fie parte în povestea de mâine.

Reprezentanții serviciului Primăriei Timișoara care administrează spațiile verzi vor fi prezenți pe tot parcursul zilei de mâine și îi vor îndruma și asista pe cei mici, pentru buna utilizare în condiții de siguranță a echipamentelor.

Ziua de 1 Iunie aduce, în Parcul Copiilor, activități diverse pentru copii și părinți, propuse atât de partenerii locali, cât și de oaspeți de seamă din orașul înfrățit, capital europeană a culturii în acest an, Novi Sad, prin prezența Școlii de tamburași „Sava Vukosavljev”, din cadrul Centrului de Cultură a Tamburașilor al orașului Novi Sad, de la 16:45.

Activitățile sunt alese și organizate astfel încât fiecare să găsească ceva de făcut în Parcul Copiilor, de 1 Iunie.

– JOC ȘI COMUNITATE Demonstrații cu ISU, IPJ, IJJ, ANA, Crucea Roșie, Poliția Locală și Penitenciarul Timișoara; prezentarea echipamentelor și a tehnicilor de intervenție; exerciții demonstrative cu câini și expuneri de tehnică de intervenție; prezentări AQUATIM; plimbări cu trotinete și biciclete împreună cu STPT

– JOC PE APĂ Plimbări ghidate cu vaporetto (plecări din oră în oră, din stația Pârvan)

– JOC ȘI NATURĂ Ateliere ecologice cu materiale reciclabile, „Ițe încâlcite”

– povești cu semințe și hârtie reciclată

– JOC ȘI CREATIVITATE Ateliere creative, jucării din lemn

– JOC ȘI POVEȘTI Teatru de păpuși și ateliere de lectură în compania Editurii Nepsis, singurul editor local de carte pentru copii

– JOC ȘI SPORT Activități sportive pentru copii și un campionat de „Rațele și vânătorii”, de la ora 11:00

– JOC LA SCENĂ Spectacole pentru copii, la Amfiteatru, de la ora 9:30.

Vor performa tamburașii de la Novi Sad (16:45), cei ai Liceului „Dositei Obradovic” din Timișoara. La ora 17:15, va avea loc premiera spectacolului pentru copii „Iovan Iorgovan”, cu coregrafie și muzică live, în interpretarea Ansamblului Timișul Junior, pe care îl vom revedea și într-un spectacol dedicat, de la ora 18:00. Programul se încheie la 19:30, „în lumea lui Disney”, cu proiecții și melodii din filmele Disney, interpretate de corul „Ion Românu”, al Filarmonicii „Banatul”.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

13 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

13 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

13 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

13 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

16 ore ago