Administratie

Două milioane de lei de la bugetul Timișoarei merg spre proiecte destinate comunității locale

Centrul de Proiecte al Primăriei Timișora a mai acordat o tură de finanțări în valoare de două milioane de lei, de această dată în cadrul apelului de proiecte „Impuls în Comunitate”. Astfel, un număr de 24 de proiecte dedicate comunității au primit finanțare nerambursabilă.

În valoare de două milioane de lei, sumă oferită din bugetul local, în urma apelului de proiecte „Impuls în Comunitate”, susținerea vizează 11 proiecte de educație proactivă, 5 proiecte de/pentru tineri, 4 proiecte pentru calitatea mediului natural și/sau urban și 4 proiecte care propun soluții smart pentru un oraș mai bun și mai incluziv pentru toți vor contribui la creșterea calității vieții.

„Ne-am bucurat să vedem că sunt multe proiecte valoroase pentru toți timișorenii. Sunt proiecte care îi aduc pe timișoreni împreună, îi inspiră să formeze o comunitate solidară, deschisă și suntem onorați să le sprijinim”, a declarat Alexandra Rigler, directoarea Centrului de Proiecte Timișoara.

Apelul „Impuls în Comunitate” încurajează metodele inovative și excelența în educație, diminuarea inegalităților de șanse în dezvoltarea copiilor și tinerilor, precum și gândirea critică a acestora pe teme relevante și de actualitate. De asemenea, au câștigat proiecte care facilitează implicarea tinerilor în activități care valorizează multiculturalitatea, incluziunea socială și egalitatea de șanse. O altă arie tematică a acestei sesiuni de finanțare este protejarea mediului, a spațiilor verzi și a biodiversității din spațiul urban. De asemenea, prin „Impuls în Comunitate” sunt sprijinite  acțiuni, proiecte sau programe care îmbunătățesc calitatea vieții în comunitate prin tehnologie și inovare.

Lista cu toate proiectele finanțare o găsiți pe site-ul: centruldeproiecte.ro/mpuls-in-comunitate-2022.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Anunţ SDM

MUNICIPIUL TIMIȘOARA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru…

O oră ago

Problema banilor pentru Institutul Oncologic Timișoara e rezolvată. Alocări până în 2030, timp de implementare suplimentar

Lipsa de încredere în realizarea Institului Oncologic Timișoara nu mai are susținere, finanțarea obiectivului este…

O oră ago

Piața imobiliară din Timișoara rămâne cea mai accesibilă dintre marile orașe din România

Timișoara și Iașiul rămân cele mai accesibile piețe imobiliare din România, din marile orașe. În…

2 ore ago

Primăria Timișoara anunță obținerea unei sentințe favorabile, la Tribunalul Timiș, pentru terenul de la baza No Name

Primăria Timișoara anunță că a obținut o victorie în justiție, în demersurile de obținere a…

3 ore ago

La Timișoara va funcționa un centru pentru tratarea AVC, dotat cu aparatură de 30 de milioane de lei

Timișoara pregătește înființarea unui centru de excelență pentru pacienții cu AVC. În urma unor investiții…

3 ore ago

A intrat în fața trenului și a scăpat ca prin urechile acului… Accident feroviar la Peciu Nou

Un șofer neatent a avut zile... În jurul orei 13:30, ISU Timiș a fost solicitat…

5 ore ago