Administratie

Rara avis. Primăria Timişoara câştigă defintiv procesul cu Ioan Gârboni, fostul manager al Filarmonicii Banatul

Primăria Timişoara a câştigat litigiul cu fostul manager al Filarmonicii Banatul, Ioan Gârboni, prin care acesta a contestat evaluarea pe baza căreia i-a fost încetat mandatul în fruntea instituţiei de cultură. Decizia este definitivă, Gârboni fiind obligat să achite şi 100 de lei cheltuieli de judecată.

După ce a pierdut în serie mai multe litigii de muncă (Sindicat, Culiţă Chiş, Dorel Cojan etc.), Primăria Timişoara câştigă, în fine, un proces cu un fost angajat. Curtea de Apel Timişoara a dat, astăzi, decizia definitivă într-un litigiu pe care municipalitatea îl avea cu fostul manager al Filarmonicii Banatul, Ioan Gârboni, actualmente consilier al ministrului Culturii. Acesta a contestat evaluarea la final de mandat în care a fost notat cu 8,70, având nevoie de încă 30 de sutimi ca să prezinte un nou proiect de management.

Într-o primă instanţă, la Tribunalul Timiş, Gârboni câştigase această speţă. La recursul judecat la Curtea de Apel Timişoara, câştig de cauză a avut Primăria. De această dată însă, decizia este defintivă, Gârboni fiind obligat să plătească 100 de lei cheltuieli de judecată. Urmare a cestei sentinţe, municipalitatea va demara procedurile pentru organizarea concursului pentru funcţia de manager al Filarmonicii Banatul.

Decizia Curţii de Apel Timişoara este aici.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Prea bătrâni pentru Poliţia Naţională, prea tineri pentru Poliţia Locală?

Imediat după victoria de etapă în cazul pensiilor speciale ale magistraţilor, premierul Ilie Bolojan a…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 2 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

14 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

21 de ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

21 de ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

22 de ore ago