Sport

Și-a agățat ghetele în cui, dar rămâne la club într-o postură inedită

Marele căpitan al Politehnicii Timișoara, Ioan Mera, este noul director sportiv al clubului alb-violet.

Ioan Mera s-a născut pe 5 ianuarie 1987, la Reghin. A crescut la ASA Tg. Mureş şi FC Politehnica Timişoara, club pentru care avea să evolueze şi la seniori, inclusiv în nouă partide din cupele europene. Şi alături de care are inclusiv o promovare la activ (2011-12). A rămas în memoria fanilor bănăţeni ca cel care l-a neutralizat la Amsterdam pe celebrul Luis Suarez.

A mai fost în cariera sa jucătorul lui CFR Timişoara, FCM Reşiţa, CS Buftea, Gloria Buzău, Unirea Urziceni, Alania Vladikavkaz (Rusia), Săgeata Năvodari, ACS Poli, Rapid şi FK Taraz (Kazahstan). Din ianuarie 2017 s-a alăturat clubului alb-violet. Perioadă în care a evoluat în campionatul Ligii 2 în nu mai puţin de 137 de jocuri, înscriind totodată 16 goluri pentru echipă, multe dintre ele reuşite extrem de importante. A fost totodată căpitanul alb-violeţilor.

„E o postură nouă, o să fie ceva total diferit de ceea ce am făcut până acum. Adică activitatea de jucător de fotbal. Şi sunt convins că sunt capabil să mă descurc şi sunt capabil să ajut echipa să-şi îndeplinească obiectivele. A fost o decizie foarte grea să mă las de fotbal, trebuia să iau decizia destul de repede. La Poli tot timpul deciziile trebuie luate astfel. M-am gândit la acest aspect, să devin director sportiv, acum propunerea a fost oarecum pe neaşteptate. M-am gândit destul de bine şi am luat o decizie, bună, cred eu. Pentru că Poli e sufletul meu şi nu puteam să plec de aici şi apoi să am un regret că nu am făcut pasul acesta acum. Pentru mine Poli e a doua familie şi nu pot să refuz aşa ceva”, a declarat Ioan Mera.

 

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

11 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

12 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

15 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

16 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

17 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

18 ore ago