Arhiva pentru eticheta: ioan mera

Și-a agățat ghetele în cui, dar rămâne la club într-o postură inedită

Marele căpitan al Politehnicii Timișoara, Ioan Mera, este noul director sportiv al clubului alb-violet. Ioan Mera s-a născut pe 5 ianuarie 1987, la Reghin. A crescut la ASA Tg. Mureş şi FC Politehnica Timişoara, club pentru care avea să evolueze şi la seniori, inclusiv în nouă partide din cupele europene. Şi alături de care are

Succes de centenar! 2-0 în deplasare în ziua în care Poli face 100 de ani

Alb-violeții au onorat cum se cuvine sărbătoarea celor 100 de ani de fotbal polist timişorean. Politehnica a câştigat cu 2-0 (0-0) ultima partidă oficială a anului, disputată la Giurgiu cu AFC Astra, în etapa a XVI-a a Ligii 2. Golurile au fost marcate de Ioan Mera şi Erik Gerbi. În zi de mare sărbătoare, jocul

Victorie cu cap! Poli e numai una şi bate Steaua după un final nebun

Poli Timișoara întoarce scorul în ultimele minute și învinge cu 2-1 Steaua. Ambele goluri ale bănăţenilor au venit după două lovituri „sănătoase” cu capul! Penultimul meci al etapei a 15-a a Ligii 2, din penultima rundă programată în acest an, s-a jucat la Timișoara, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, între Politehnica Timișoara și Steaua București. Jocul

Politehnica Timișoara, în fața optimilor din Cupa României, cu Rapid, însă fără spectatori

Politehnica Timișoara va da piept cu Rapid București în optimile de finală ale Cupei României, joi seară, de la ora 21, pe stadionul „Dan Păltinișanu”. În condiții normale, spectacolul din tribună nu ar fi lipsit, însă meciul se va disputa fără spectatori, din pricina pandemiei de coronavirus. Politehnica Timișoara și Rapid București s-au întâlnit ultima

Totul e bine când se termină cu victorie. Poli câștigă în prelungiri meciul cu Pandurii

Final de sezon perfect pentru Politehnica Timișoara. „Băieții în ghete” traversează cea mai bună perioadă de când au promovat în liga secundă, iar astăzi au obținut a cincea victorie din ultimele șapte partide (celelalte fiind două remize). A fost 1-0 cu Pandurii Tg. Jiu la finalul unui meci epuizant. Golul a venit în prelungiri, minutul

ASU Politehnica Timișoara

Optimism în tabăra violetă înainte de începutul campionatului

Deşi nu a avut o campanie strălucită de transferuri, ASU Politehnica a dat o lovitură de imagine prin aducerea atacantului Mircea Axente. Revenit astfel la Timișoara, Axente va recrea un trio alături de Mera şi Scutaru, colegi cu care urca pe podiumul Ligii I cu fostul club patronat de Marian Iancu şi cu care au

Mera: Nu as dormi trei zile de bucurie daca as fi convocat la echipa Romaniei!

Ioan Mera este unul din veteranii din lotul pregătit de Valentin Velcea. S-a transferat în urmă cu opt ani la Poli şi a început la Poli II, în eşalonul secund, alături de Scutaru, Luchin, Pantilimon, Torje, Latovlevici, Daminuţă, Poparadu sau Popovici. Într-un interviu postat pe site-ul oficial al clubului (www.politimisoara.com), fotbalistul de 26 de ani vorbește despre sperantele sale si rememorează jocuri importante ale alb-violeților.