Sorin Munteanu primar Buzias
Primarul oraşului Buziaş, Sorin Munteanu a fost ales preşedinte al Asociației Primarilor din Banatul Istoric (APBI), în cadrul unei adunări organizate joi, 9 iunie, în orașul stațiune. A fost prima reuniune a asociaţiei după doi ani de pauză, cauzată de pandemie.
Asociația Primarilor din Banatul Istoric (APBI) numără în jur de 70 de primari din patru județe: Timiș, Arad, Caraș Severin și Hunedoara. Principalul scop al asociaţiei este promovarea şi cultivarea tradiţiilor bănăţene. În timpul întâlnirii de la Buziaş, primarul acestui oraş, Sorin Munteanu, a fost ales noul preşedinteal APBI. De asemeanea, preşedinte onorific este Ioan Selejan, mitropolitul Banatului. A fost ales şi un preşedinte al Seniorilor în persoana lui Ioan Borduz, fost primar al comunei cărăşene Fârliug. Acesta a fost un apropiat al regretatului Sorin Frunzăverde, unul din principalii fondatori ai asociaţiei.
În calitate de preşedinte, Sorin Munteanu a afirmat că va continua şi va întări tradiţia de-a aduce artişi şi mari personalităţi în satele bănăţene, mai ales acolo unde copiii nu au şanse să ajungă la un spectacol de teatru. Printre cei care în trecut au fost la astfel de acţiuni se numără regretatul Ion Caramitru şi Horaţiu Mălăele.
Mai important însă, Munteanu vrea să-i atragă în asociaţie şi pe primarii localităţilor din Banatul sârbesc. Tocmai de aceea, viitoarea întâlnire a asociaţiei va avea loc pe 4 august la Coştei – Serbia.
Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…
Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…